الیستر کراولی و فرقه ی تلما و شیطان پرستی

الیستر کراولی یکی از شخصیت های جالب تاریخ است که با معرفی فرقه ی تلما موجود پایه گذاری دیدگاه های شیطان پرستانه در دوران مدرن شد. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

دوران کودکی

ادوارد الکساندر کراولی در تاریخ 12 اکتبر 1875 در انگلستان متولد شد. پدر او یک مهندس و مادرش امیلی زن خانه دار بسیار عجیبی بود که اطلاعات موجود در مورد او بسیار کم است. پدر کراولی عضو ثابت یکی از خاص ترین شاخه های مسیحیت بنام “کویکر” بود و به همین دلیل خود الیستر کراولی در سن 8 سالگی به مدرسه ای مسیحی برای پیگیری این کار فرستاده شد. در مارچ 1887 پدر کراولی به دلیل سرطان زبان از دنیا رفت و این اتفاق تاثیر عمیقی بر روحیات و رفتار الیستر کراولی گذاشت.

بررسی ها نشان میدهند که الیستر و پدرش روابط بسیار نزدیک و دوستانه ای داشتند و مرگ پدرش که خود او بهترین دوستش توصیف میکرد تا آخر عمر برای او بمانند زخمی التیام ناپذیر باقی ماند. در این زمان او همچنان در مدرسه ی مسیحیت درس میخواند اما پس از مدتی و در سن 12 سالگی دچار شک به دین شد. الیستر کراولی در خاطرات خود از آغاز شک و شبهه ها به دین سخن گفته و این کار تا جایییش رفت که او درس سن 19 سالگی و به دلیل سوالات بسیار از معلمان خود و بحث های شدید با دیگران در مورد مسیحیت و به طور کلی دین از مدرسه اخراج شد.

پس از خروج از مدرسه ی مسیحیت او نام خود را به الیستر تغییر داده و وارد دانشگاه برای تحصیل در رشته ی فلسفه شد. بر اساس گزارشات موجود از الیستر کراولی در دانشگاه کمبریج او دانشجویی بسیار باهوش بود و پس از مدتی به قهرمان شطرنج دانشگاه نیز تبدیل شد. او همچنین شاعر و نویسنده ای بسیار قهار و با استعداد نیز بود و این در حالی است که در رشته ی فلسفه تحصیل میکرد.

آغاز رویدادهای فراطبیعی

بر اساس مدارکی که خود کراولی آنها را ذکر کرده است اولین سفر ذهنی و روحی او به ابعاد بالاتر از دنیای عادی در دسامبر 1896 در سوئد اتفاق افتاد. الیستر کرولی در این دوران زندگی جنسی بسیار شلوغی را تجربه میکرد و به دلیل رابطه با فاحشه های خیابانی از یکی از آنها سیفیلیس گرفت و این موضوع باعث شد که دیگر این کار را انجام ندهند.

کراولی استعداد بسیار عجیبی در یادگاری زبان های خارجی نیز داشت و به سرعت به آلمانی و روسی مسلط شد و این موضوع باعث شد که عضوی سیاسی از اساتید دانشگاه به او پیشنهاد کار به عنوان سفیر انگلستان در روسیه را بدهد. کراولی در این زمان کتاب جادوی سیاه چاپ شده در سال 1898 را به طور کاملا اتفاقی پیدا کرد و این کتاب و آنچه در آن گفته شده بود زندگی او را به طور کامل تغییر داد. الیستر کراولی در همین سال و با وجود اینکه شاگرد نمونه ی کلاس بود بدون گرفتن هرگونه مدرکی درس خود را رها کرده و به قول دوستانش به طور کامل محو شد.

ورود به انجمن های مخفی

کراولی در سال 1898 عازم سوئیس شد و در آنجا به طور اتفاقی با شیمیدانی بنام “بیکر” آشنا شد که در زمینه ی مفاهیمی خارج از علم نیز فعالیت داشت. کراولی با کمک او وارد انجمن “دستور هرمیت در طلوع طلایی” شد که انجمنی عجیب از اساتید و دانشجویان دانشگاه زرمات سوئیس بود.

اعضای این انجمن مخفی با وجود اینکه تشکیل شده از اساتید بسیار مهمی در شیمی بود که یکی از آنها در سال های بعد نامزد نوبل شیمی نیز شد به شکل عجیبی انرژی و وقت خود را صرف مضامین جادویی و به طور کلی جادوگری میکردند.

الیستر کراولی در این انجمن در حال پیشرفت بود اما به دلیل سبک زندگی خاص خود و عدم توجه به بسیاری از دستورات به مرور با بقیه ی اعضای گروه دچار مشکل شد و در نهایت تصمیم به ترک این انجمن و گروه گرفت.

جهانگردی

در سال 1900 الیستر کراولی به مکزیک سفر کرد. کراولی در این سفر شعری بنام پیشگو را نوشت که دارای مفاهیم فراماسونری بسیار عمیقی است و بیانگر این نکته است که احتمالا او در انجمن و یا پس از آن با مفاهیم این موضوع آشنا شده بود. در این دوره الیستر کراولی به کوهنوردی پرداخت و تقریبا تمام کوه های بلند مکزیک را فتح کرد.

پس از مکزیک کراولی به آمریکا رفت و مدتی در آنجا زندگی کرد و از آنجا به ژاپن و سپس هند سفر کرد. کراولی در هند شروع به تمرین مفاهیم روحی و ذهنی یوگا و دین هندو کرد و مدتی را در معبد مادورا گذراند. الیستر کراولی به همراه چند کوهنورد دیگر مانند ژاکوت گولیمیرا در سال 1902 تصمیم به فتح کوه کی-2 که تا آن زمان فتح نشده بودند گرفتند. در این تلاش طاقت فرسا کراولی و دیگر کوهنوردان به مالاریا، انفولانزا و کور رنگی ناشی از سفیدی برف دچار شدند و درنهایت پس از رسیدن به ارتفاع 6100 متری مجبور به بازگشت شدند.

پس از بازگشت از این سفر کراولی به پاریس سفر کرد و در آنجا با همسر خود رز آشنا شده و ازدواج کرد.

الیستر کراولی و فرقه ی تلما و شیطان پرستی

الیستر کراولی و فرقه ی تلما و شیطان پرستی

1904، فرشته ی وحی و تلما

در سال 1904 الیستر کراولی به همراه همسرش به قاهره ی مصر سفر کرد. در آنجا او با اجاره ی یک اتاق معبدی کوچک برای خود درست کرده و به اجرای اعمالی که در کتاب ها خوانده بود پرداخت. او همچنین چندین کتاب عربی درزمینه ی جادوهای باستان مصر را مطالعه کرد. بر اساس گفته های کراولی زمانی که او در مصر حضور داشت چندین بار صدایی بسیار مهیب را شنید که بعدها در گوشش زمزمه کردند.

الیستر کراولی مدعی بود که این صداها از طرف خدای مصر باستان هوروس به او ارسال شده اند. در 20 مارس کراولی در یکی از موزه های قاهره سازه ای استیل مربوط به مصر باستان را یافت که عدد 666 مصری بر آن نقش بسته بود و با توجه به اینکه شماره ی دیو شیطانی در مسیحیت 666 است کراولی این اثر را دارای قدرتی خاص دانست اما مسئولین موزه آنرا به او تحویل ندادند.

در ادامه در 8 آوریل الیستر کراولی صدای “آیویس” پیام رسان هوروس را شنید که برای او متنی خاص را آورده بود. بر این اساس او تا سه روز این صداها را میشنیده و روز سوم صداها قطع شده بودند. بر اساس گفته های اطرافیان کراولی به نظر میرسد در این بازه ی زمانی کراولی واقعا دچار تغییرات رفتاری و فیزیکی خاصی شده بود چراکه علاوه بر از دست دادن وزن نمیتوانسته بخوابد. الیستر کراولی پس از این واقعه کتابی بنام “کتاب قانون” را نوشت که نوشتن تمام آن تنها 3 ساعت زمان برده بود. همسر کراولی در خاطرات خود عنوان کرده که او پس از بازدید از اهرام به هتل برگشت و بدون گفتن حرفی خاص و بدون توقف تمام این کتاب را نوشت. این کتاب و فلسفه ی درونی آن به مرکز مذهب او یعنی تلما تبدیل شدند.

بازگشت به انگلستان

پس از بازگشت از مصر رابطه ی کراولی و همسرش دچار مشکل شد. او در سال 1905 عازم نپال شد تا کوه چانچنکونا که یکی از دشوارترین کوه ها برای صعود در دنیا بود را فتح کند. در مسیر فتح این کوه حوادث بسیار عجیبی برای او و همنوردانش اتفاق افتاد که کراولی آنها را مربوط به هوروس میدانست.

در مسیر فتح این کوه علاوه بر بهمن آنها مدتی روی یکی از دیواره ها آویزان ماندند و به دلایلی نامشخصی در روز سوم صعود حتی نتوانستند یک قدم پیشروی کنند و در نهایت در جریان فتح این کوه سه نفر کشته شدند. پس از آن او مدتی را در هند و سپس در جنوب چین سپری کرده و به امور عرفانی در این دو کشور پرداخت.

در ادامه کراولی زمان های زیادی را در کشورهای مختلف خصوصا در شمال آفریقا طی کرد و پس از آغاز جنگ جهانی دوم به انگلستان بازگشت. تا این زمان او کتاب های شعر زیادی را منتشر کرده بود که همگی آنها نقدهای بسیار محکمی دریافت کرده بودند. حقیقت این است که چه کراولی با موجودی فراطبیعی در ارتباط بوده یا نه استعداد شعر گفتن او بسیار بسیار بالا بوده به طوری که تا پیش از ادعای او مبنی بر پیغمبری بسیاری او را بهترین شاعر اروپا میدانستند.

الیستر کراولی در نهایت در 1 دسامبر 1947 بدلیل تنفس بیش از حد هوای سرد هیمالیا دچار عفونت شدید ریه شده و از دنیا رفت.

دین تلما، فلسفه و ماهیت

همانطور که گفته شد کراولی با انتشار کتاب قانون مدعی تاسیس دینی جدید بنام تلما شد که او پیغمبر آن بود. خود کلمه ی تلما ریشه ای یونانی داشته و به معنای اراده است و با توجه به ماهیت آن اصولا در تمام منابع از آن به عنوان دین نام برده است تا یک فرقه.

تلما تفکری عرفانی و فلسفی است که یکی از پایه های اساسی آن “عشق قانون است، عشق تحت کنترل” و بر این اساس دیدگاه تلما به بشر به شکل اخلاقی، عرفانی و فلسفی است. یکی دیگر از نکات مهم درمورد تلما وجود مضامین رمزآمیز و مخفی در آن است. تلما کتابی شاعرانه است که در صورت مطالعه ی نسخه ی انگلیسی دارای خصوصیات خاص و مخفی بسیاری است.

بر اساس نوشته های کراولی این کتاب بر اساس اندیشه های باستانی خدایان مصری و یونانی نوشته شده و آنها که در واقع موجوداتی از ابعاد دیگر بوده اند این کتاب را به او نازل کرده اند. در این کتاب مفاهیمی مشابه بعضی از اندیشه های خاص و محرمانه شرقی و غربی خصوصا کابالا نیز وجوود دارد. (در مورد کابالا بعدا مطلبی مفصل منتشر خواهد شد).

نماد فرقه ی تلما

نماد فرقه ی تلما

عقاید

کتاب قانون

کتاب قانون شامل سه فصل است که هر کدام در یک ساعت نوشته شده اند. کتاب قانون کراولی شامل اعداد و مفاهیم پیچیده و گاها عجیب و غریب بسیاری است که مطالعه ی آنرا به مقدار زیادی سخت میکنند و این موضوع دقیقا در مفاهیم محرمانه ی بسیاری از دیگر ادیان مانند یهود نیز قابل مشاهده است. تقریبا 90 درصد نوشته ها و ابیات این کتاب بوسیله ی خود کراولی نوشته شده اند و 10 درصد دیگر از دیگر کتب نقل شده اند.

اراده ی واقعی و شیطان پرستی

مفهوم اراده و هدف در کتاب و عقاید کراولی به مضمونی بالاتر اشاره دارد که بر این اساس هر انسانی از طریق اراده ی واقعی به حرص و خواسته هایش خواهد رسید. یکی از مفاهیم این جمله عدم وجود خدا و نفس گرایی مطلق است و الیستر کراولی آنرا در جمله ای به شکل اراده شخص تفاوتی با اراده ی خدا ندارد خلاصه میکند.

الیستر کراولی در مفاهیم مطرح شده ی خود تنها راه رسیدن به اراده ی واقعی را انجام آنچه که انسان میخواهد معرفی میکند و این موضوع گاها در روابط جنسی به شکل شدیدی تاکید شده است.

در این کتاب مفاهیم جادویی و اعمال جادویی بسیاری نیز وجود دارد. کراولی در شعرها و کتب خود جادو را یکی از راه های درست رسیدن به اراده ی واقعی معرفی میکند و در خاطراتش مطالب بسیاری درمورد افرادی که دارای توانایی های جادویی خاص بوده اند ذکر شده است.

به طور کلی توصیف مفاهیم کتاب قانون و روش فکری تلما به خاطر وجود مضامین جادویی و نامشخص بسیار دشوار است اما باید دانست که این تفکر پایه گذار اصلی فرقه های شیطان پرستی مدرن شد. در فرقه های شیطان پرستی مدرن نیز دقیقا ذات و نفس انسان و مفهوم هر آنچه “بخواهم میکنم” در مرکز عالم قرار میگیرد و دیگر تفاوتی بین مفاهیم عشق وجود ندارد و مفهوم عشق از یک معنی دوستانه به مفاهیمی مانند پرستش شیطان و انجام کارهای شر تغییر میکند.

یکی از کسانی که با استفاده از همین مفاهیم فرقه ی دیگری را تاسیس کرد آنتوان لاوی بود که با نوشتن کتاب انجیل شیطانی و تاسیس کلیسای شیطان پرستی بسیار مشهور شد. در کتاب انجیل شیطانی علاوه بر منبع قرار دادن تلما به عنوان ریشه ی اصلی، موضوع تلاش و اراده ی انسان برای رسیدن به هرآنچه که میخواهد مورد تاکید قرار میگیرد. (این مفهوم آنگونه توجیه شده که عدم سجده ی شیطان بر انسان نه ناشی از قدرتنمایی بلکه ناشی از ارده ی شیطان در انجام آنچه میخواهد بوده، حتی در برابر خدا!).

در بیشتر فرقه های شیطان پرستی در کنار مضامین و اعمال شیطانی پرستانه در ستایش شیطان همواره موضوع تلاش برای انجام هرآنچه که انسان میخواهد نیز مورد تاکید قرار میگیرد و این نکته مهم که عامل بسیاری از جنایات اعضای این فرقه هاست مستقیما از اشعار الیستر کراولی برداشته شده است.

(تصویر پایین نمادی از خدایان بزرگ و حاکمان واقعی عالم است که کراولی به آنها اشاره کرده و عنوان کرده با رعایت و اطاعت از مفهوم اراده ی واقعی میتوان یکی یکی به آنها رسید).

الیستر کراولی و فرقه ی تلما و شیطان پرستی

الیستر کراولی و فرقه ی تلما و شیطان پرستی

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

11 پاسخ

 1. میتی گفت:

  precious!

 2. سیامک گفت:

  اسم یکی از خدایان ملکوته؟

 3. پسرشجاع گفت:

  یاد مرلین منسن افتادم.

 4. farid گفت:

  آخرش نگفتید فراماسون ینی چی؟؟

 5. elham گفت:

  بیشتر درباره شیطان پرستی مطلب بگذارید
  مچکرم

 6. علی گفت:

  میشه در مورد احضارات اسلامی و موکل جنی مطلب بذارید.اگه گذاشتین مطلب قوی و کاملی باشه.ممنون.

 1. 2019-02-03

  […] هایی از ده ها کتاب از افرادی مانند ویلیام بلیک و حتی الیستر کراولی بدست آمده است و در کنار این کتاب ها مشخص شده است که […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *