گانگستری گیتاریست، الوین کارپیس

الوین کارپیس از مشهورترین گانگسترهای تاریخ آمریکا بود که در دوران حکمرانی خود بر خیابان های آمریکا ده ها بانک را سرقت کرده و ثروتی عظیم را اندوخت. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

الوین کارپیس در کانادا متولد شده و در آمریکا زندگی کرد و اولین خلاف قضایی خود که فروش مجلات غیراخلاقی و رفت و آمد با گانگسترها بود را در سن 10 سالگی و در سال 1917 مرتکب شد. در سال 1926 الوین کارپیس به دلیل دزدی از یک فروشگاه به 10 سال زندان محکوم شد با اینحال تنها مدتی بعد به همراه همبند خود “لاورنس دی وول” از زندان فرار کرده و یک دوره ی یک ساله از قانون شکنی های عجیب را که از سرقت ماشین تا لباس های زیر زنانه را شامل میشد آغاز کرد!.

الوین کارپیس مدتی بعد در حالی که قصد سرقت یک ماشین را داشت دستگیر شده و به زندان برگردانده شد و در زندان با “فرد بیکر” از اعضای باند مافیایی مخوف “بیکر” که از بانک ها سرقت میکردند آشنا شد. خانواده ی بیکر که شامل چندین برادر و فرزندان آنها میشد به طور کامل وقف قانون شکنی و خلاف شده بود و همگی آنها به جرم های متفاوتی در زندان بودند که همین موضوع باعث شده بود این خانواده چهره ای کاملا مافیایی داشته باشد.

با این وجود پس از 1920 خانواده ی بیکر به طور کامل از هم پاشید چراکه برادر بزرگتر “داک” به دلیل قتل به حبس ابد محکوم شده و برادر دیگر “هرمان” نیز در یک درگیری شدید با پلیس برای دستگیر نشدن خودکشی کرده و بقیه نیز به دورانی طولانی از زندان محکوم شدند و درحالی که پلیس فکر میکرد خانواده ی مافیایی بیکر را متلاشی کرده است این تازه آغاز ماجرا بود چراکه پس از آزادی الوین کارپیس از زندان او با برادر دیگری از این خانواده به همکاری پرداخته و باند گانگستری بیکر-کارپیس را تشکیل داد.

باند گانگستری بیکر-کارپیس

باند گانگستری بیکر-کارپیس یکی از مشهوترین مافیاهای قانون شکنی در آمریکای 1930 بود که به دلیل اینکه به سادگی کسانی را که در راه خود میدیدند به قتل میرساندند به سرعت به شهرتی مخوف رسید و درحالی که الوین کارپیس از نظر سنی از بقیه ی گروه جوانتر بود به سرعت به خاطر شخصیت و هوش فوق العاده ی خود به عنوان رئیس باند مطرح شد.

الوین کارپیس دارای ذهنی فوق العاده بود و بر اساس استاندارهای امروزی حافظه ی تصویری واقعا قدرتمندی داشته و پس از مدتی تعداد اعضای فعال در باند گانگستری کارپیس-بیکر به بیش از 25 نفر رسیده و در عرض تنها 1 سال 4 بانک بزرگ مورد سرقت قرار گرفت.

به شکل جالبی اما اعضای این باند مافیایی برای فریب دادن اف بی ای مادر خانواده ی بیکر که او نیز از اعضای باند بود را به عنوان هوش و مغز پشت نقشه های بی نقص خود مطرح کردند با اینحال یک اشتباه باعث نابودی باند کارپیس-بیکر شد. در سال های 1933 این باند بیش از 6 فرد ثروتمند را دزدیده و پس از دریافت مبالغ هنگفتی از آنها اقدام به  آزاد کردن این افراد میکرد با اینحال در آخرین مورد از آدم ربایی این باند و از شانس بد آنها تصادف بسیار بدی رخ داد.

در انتهای سال 1933 باند کارپیس-بیکر میلیونری بنام “ادوارد بریمر” را دزدیده و تقاضای 200 هزار دلار پول کرد با اینحال مشخص شد که این فرد از دوستان بسیار نزدیک رئیس جمهور آمریکا “روزولت” است و با توجه به این موضوع اینبار اف بی ای برای نابود کردن این باند وارد عمل شد.

در این دوران با توجه به افزایش تعداد باندهای قانونشکنی و گانگستری در سراسر آمریکا اف بی ای بخش کاملا مجزایی را تنها برای شکار سردسته ی این باندها ایجاد کرده بود که تا انتهای سال 1934 بیش از 70 عضو از مشهورترین گانگسترهای تاریخ را کشته و یا دستگیر کردند.

و درنهایت یکی از همین گروه ها با اعضای باند کارپیس-بیکر درگیر شده و در طول این درگیری تقریبا تمام اعضای باند به قتل رسیدند اما الوین کارپیس موفق به فرار شده و در یک تهدید عمومی رئیس اف بی ای “ادگار هوور” را به قتل تهدید کرده و تنها مدتی بعد به شکل دوران وسترن از یک بانک در روز روشن سرقت کرده و 27 هزار دلار را دزدید!.

گانگستری گیتاریست، الوین کارپیس

گانگستری گیتاریست، الوین کارپیس

دستگیری

در سال 1935 الوین کارپیس جز 3 نفر اول لیست سیاه اف بی ای بود و شخص ادگار هوور نیز به شدت در پی دستگیری کارپیس بود و در نهایت همین موضوع موجب دستگیری بی سرصدا و آرام الوین کارپیس زمانی که او تنها قصد سوار شدن به یک تاکسی را داشت شد.

با دستگیری الوین کارپیس دوره ی گانگسترهای بزرگ آمریکا برای همیشه به پایان رسید.

دوران زندان

حکم نهایی الوین کارپیس حبس ابد بود و با توجه به شخصیت و شهرتش به زندان تازه تاسیس آلکاتراز فرستاده شده و رکوردی جالب از خود بجا گذاشت، الوین کارپیس 26 سال را در زندان آلکاتراز گذراند و هرگز نیز به یک زندانی نمونه تبدیل نشد و تا انتها با همه درگیر بوده و حتی در زندان نیز باندی برای خود تشکیل داد.

در آوریل 1962 کارپیس به زندان واشینگتون منتقل شده و در آنجا به شکل اتفاقی چارلز منسون را ملاقات کرد. چارلز منسون که در آن زمان هنوز مرتکب مرتکب اعمال مشهور خود نشده بود از الوین کارپیس که در زندان گیتار یاد گرفته بود تقاضا کرد که به او آموزش دهد. الوین کارپیس درمورد چارلز منسون در خاطرات خود گفته است:

پسری جوان با صدای خوب و شخصیتی مطبوع اما بی نظم و ضعیف. فکر نمیکنم که او بتواند در زندان دوام بیاورد.

با اینوجود منسون از کارپیس چیزهایی را فراگرفت و پس از آزادی از زندان از الوین کارپیس خواست که به او برای یک اجرا در لاس وگاس کمک کند و با توجه به اینکه بسیاری از دوستان کارپیس در لاس وگاس کاباره داشتند یکی از این کاباره ها به منسون اجازه ی اجرا داد.

آزادی و آخرین سالها

یکی از نکات بسیار جالب درمورد الوین کارپیس که موجب عدم دستگیری او شده بود این موضوع بود که در سال 1934 و در دنیای گانگستری پزشکی بنام “جوزف موران” تمام قسمت هایی از دست او که اثر انگشت او را شامل میشدند عمل کرده و از بین برده بود و به همین دلیل پس از اینکه در یک بخشش عمومی در سال 1969 کارپیس آزاد شد موفق به کسب دوباره ی اقامت دائم کانادا نشده و پس از مدتی به اسپانیا رفت.

الوین کارپیس در 26 آگوست 1979 و پس از نوشتن زندگی نامه ی خود و در اسپانیا از دنیا رفت با اینحال به عقیده ی بسیاری او با خوردن قرص خودکشی کرده بود.

انگشتانی بدون اثر انگشت

انگشتانی بدون اثر انگشت

شخصیت

شخصیت الوین کارپیس بر اساس شواهد بسیار جالب بوده و به خاطر چهره ی ترسناکش خصوصا در زمان لبخند زدن به “مور مور کننده” مشهور شده و در میان گنسگترها لقب “ری” را داشت. کارپیس همچنین انسانی باهوش و به شدت قانونمند در کارهای خود بود و در دوران زندان خود به یک گیتارست به تمام معنا مشهور شد.

او توانایی بسیار خوبی در اداره و برنامه ریزی افراد داشت و به شکل ذاتی رهبری قدرتمند بود.

منبع: wikipedia

alcatrazhistory

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

5 پاسخ

 1. مانی گفت:

  انصافا ترجمه خوبی بود.

 2. مستر گفت:

  چلغوزه. شبیه ایرانی هاست.

 3. ali گفت:

  ادمین نیستی اصن. نبودت دلتنگ کننده ست.

 4. محمد گفت:

  شبیه هیتلره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *