بازی تاج و تخت، گروه بیلدربرگ

گروه بیلدربرگ از انجمن های کاملا رسمی سیاسی دنیاست که بنظر بسیاری با هدف برنامه ریزی و پایه ریزی نظم نوین جهانی فعالیت میکند. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

ریشه ها

برگزاری اولین جلسات گروه بیلدربرگ به دوران جنگ جهانی دوم برمیگردد که در آن کشورهای آمریکا و انگلستان در جلساتی به مشورت برای کنترل ماشین نظامی آلمان نازی پرداختند با اینحال اولین جلسه ی رسمی برگزار شده با نام بیلدربرگ در 29 می 1954 در هلند برگزار گردید.

به طور کلی پدر معنوی گروه بیلدربرگ را میتوان “جوزف رتینگر” لهستانی دانست که در آن زمان از رشد احساسات ضد آمریکایی خصوصا در اروپایی غربی نگران بود و پیشنهاد ایجاد یک گردهمایی پشت درهای بسته را برای رهبران کشورهای اروپای غربی و آمریکا در جهت فرهنگ سازی برای افزایش محبوبیت آمریکا در جهان و خصوصا اروپای غربی مطرح کرد با اینحال رتینگر به تنهایی موفق به این کار نمیشد و در این راه از شاهزاده ی هلند “برنارد” کمک خواست و او نیز با پذیرش این پیشنهاد اولین همایش را برگذار کرده و خودش به مهم ترین شخص در این گردهمایی های تبدیل شد.

اولین همایش برگزار شده شامل 50 شخصیت مهم از اروپای غربی و 11 نفر از آمریکا بود و موفقیت بحث های سه روزه به حدی خوب بود که موجب تولد گروه بیلدربرگ گردید و پس از آن برنامه ی طولانی مدتی برای مکان های اجرای جلسات و همچنین بودجه ای برای برگذاری آن تصویب شد.

بازی تاج و تخت، گروه بیلدربرگ

بازی تاج و تخت، گروه بیلدربرگ

شرکت کنندگان و مکان جلسات

به طور کلی اعضای گروه بیلدربرگ سیاست مداران و رهبران کشورهای قدرتمند دنیا هستند که بیش تر آنها از آمریکا و اروپای غربی بوده اند با این حال در سال های اخیر نفراتی از کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه نیز در گروه بیلدربرگ شرکت داشته اند اما جالب است بدانید اولین کشور غیراروپایی دعوت شده به این جلسه محمدرضا شاه پهلوی در سال 1976 بود که البته به دلایلی او این دعوت را نپذیرفت و در نهایت در آن سال نیز این همایش تشکیل نگردید.

در کنار سیاستمدارن اما افرادی از رده های دیگر پراهمیت جهانی مانند مدیران کمپانی های پیشروی علمی و صنعتی، اصحاب قدرتمند رسانه و فعالان آکادمیک نیز به این جلسه دعوت میشوند.

مکان برگذاری جلسات گروه بیلدربرگ در کشورهای مختلفی بوده است که البته این جلسات تاکنون از اروپا و آمریکا خارج نشده اند و به جز مقر اصلی این همایش در هلند در باقی کشورها جلسات مورد نظر عموما در هتل هایی خاص یا قصرهایی که بوسیله ی رهبران این کشورها برای همایش قابل دسترسی میشوند اجرا میگردد.

آخرین گردهمایی گروه بیلدربرگ در 7 جون 2018 و با محوریت نفت وخاورمیانه در ایتالیا برگزار شد و احتمالا جلسه ی بعدی گروه بیلدربرگ در 9 جون 2019 و در آلمان خواهد بود.

بر اساس مطالب و منابع موجود هدف اولیه و اصلی تشکیل گروه بیلدربرگ از این موضوع حادث میشد که بسیاری از سیاستمداران دنیا خصوصا پس از جنگ جهانی دوم از کشتار و بی خانمان شدن میلیون ها نفر کاملا منزجر شده بودند و قصد داشتند با ایجاد نوعی اتحاد جهانی عامل ایجاد صلحی پایدار باشند با اینحال پس از سال 1965 هدف اصلی این گروه دچار تغییراتی شده و بیشتر بر روی کنترل کومونیسم و شکستن حصر کشورهای اسیر در کومونویسم متمرکز گردید و پس از سقوط شوروی میزان اهمیت گروه بیلدربرگ به نسبت زیادی کاهش یافته است به طوری که در سال 2009 در مجله ای عنوان شد که در حال حاضر گردهمای گروه بیلدربرگ بیشتر شبیه به یک مهمانی شده است و عموما دیگر تصمیم مهمی در آن گرفته نمیشود.

ساختار

برنامه ریزی و اهداف جلسات سالانه بوسیله ی 36 نفر از 18 کشور متفاوت تعیین میشود و هر جلسه دارای مدیر و مسئول هماهنگی متفاوتی میباشد. در سال 1960 “ارنست بوگل” به عنوان مجری گروه بیلدربرگ انتخاب شد و تا زمانش مرگش در سال 2004 این سمت را برعهده داشت.

سال 1976 اما بدترین سال برای گروه بیلدربرگ بود چراکه در این سال مشخص شد که کمپانی لاکهید مارتین خصوصا در خاورمیانه و با همکاری عربستان اقدام به نوعی پول شوئی بسیار پیچیده برای فروش تسلیحات نظامی کرده و با توجه به حضور نمایندگانی از این کمپانی در همایش های قبلی تعدادی از اعضای آمریکایی این انجمن تغییر کردند.

امروزه مشخص شده است که با وجود عدم حضور نام بسیاری از کمپانی ها در لیست حاضران گروه بیلدربرگ تیم هایی از کمپانی هایی مانند نوکیا، آی بی ام، فیات و تویوتا و… نیز گاه و بیگاه در این همایش ها حضور داشته اند.

مدیران

شاهزاده برنارد هلندی طولانی ترین زمان حضور به عنوان مدیر و رئیس این همایش را با مدت زمان 22 سال و 123 روز برعهده داشت و یکی از اعضای اصلی و البته موسسین گروه بیلدربرگ نیز بود.

شاهزاده برنارد و محمد رضا شاه پهلوی

شاهزاده برنارد و محمد رضا شاه پهلوی

دومین مدیر “الک هوم” بود که نزدیک به سه سال مدیر بود و پس از او والتر شیل آلمانی به عنوان مدیر انتخاب شده و نزدیک به 4 سال این سمت را در اختیار داشت که به طور کلی میتوان این سه نفر را مهمترین مدیران گروه بیلدربرگ دانست، در حال حاضر “هنری کاستریس” از خاندان سلطنتی فرانسه مدیریت را برعهده دارد.

تئوری های توطئه

در طول سال های فعالیت گروه بیلدربرگ اعضای شرکت کننده در این همایش از دو جهت مورد تاخت و تاز قرار گرفته اند. در انتقادات نوع اول همواره این مورد مطرح شده است که با وجود اینکه اعضای این انجمن قدرتمندترین کشورهای دنیا را شامل میشوند به طور کلی هرگز کاربردی نداشته اند و گفتگوهای آنها تاثیرات چندانی بر دنیا نداشته.

در کنار این انتقادات اما گروه دیگری نیز وجود دارند که مدعی هستند تصمیمات مطرح شده در جلسات گروه بیلدربرگ تاثیرات عمیقی بر روند سیاسی و اقتصادی جهان داشته و حتی موجب آغاز درگیری و جنگ هایی نیز شده است. برای مثال “فیدل کاسترو” رهبر سابق رژیم کومونیستی کوبا همواره مدعی بود که جنگ ویتنام و طرح های سقوط شوروی همگی در جلسات این همایش مورد بررسی قرار گرفته و اجرا شدند و امروزه نیز بسیاری معتقدند که جنگ های داخلی کشورهای خاورمیانه و کنترل قیمت های جهانی محصولاتی مانند نفت و گاز در این جلسات بررسی شده و به عنوان اهرمی برای کنترل روند گذر دنیا و البته فشار بر دولت ها مورد استفاده قرار میگیرد با اینحال اثبات این ادعاها همواره در هاله ای از ابهام قرار داشته چراکه تئوری مقابل مدعی بی مصرف بودن برگزاری این همایش است.

اعضای اصلی گروه بیلدربرگ در حال حاضر شامل این کشورها هستند: آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، لهستان، اسپانیا، روسیه و هلند که در کنار این کشورها قدرتهای دیگری مانند چین، ژاپن، هند وترکیه نیز حضور دارند و اخیرا شایعاتی مبنی بر حضور عربستان صعودی نیز مطرح شده است که در این صورت این کشور اولین کشور خاورمیانه ای خواهد بود.

بازی تاج و تخت، گروه بیلدربرگ

بازی تاج و تخت، گروه بیلدربرگ

منبع: wikipedia

bilderbergmeetings

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. موش گفت:

    بد نبود.

  2. Mahdi 24 گفت:

    خدا بیامرزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *