هشدار بیل گیتس: یک بیماری اپیدمیک میتواند 30 میلیون نفر را هلاک کند

بیماری های واگیردار بخشی ترسناک از تاریخ بشر هستند که گاها حتی انسان را تا مرز نابودی نیز پیش بردند و بیل گیتس در هشداری به سازمان های جهانی بیماری بعدی را مهیب خواند. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

بیماری های واگیردار کشنده یکی از ترسناک ترین تئوری ها برای نابودی نسل بشر هستند که مسائلی مانند زامبی ها و … نیز از همین تفکر ریشه گرفته اند. اینکه تاثیرات یک اپیدمی کشنده تا چه اندازه میتواند خطرناک باشد کار عجیبی برای بررسی نیست چراکه بشر بارها شاهد آن بوده است، از شیوع طاعون در سطح جهانی که انسان معاصر را در هم کوبید تا آنفلونزای اسپانیایی در قرن بستم و البته تئوری هایی مبنی بر سقوط امپراطوری های باستانی در اثر بیماری هایی مانند طاعون و تیفوس.

اما سوال بزرگ اینجاست، آیا در دوران امروزی و با وجود علم فعلی باز هم یک بیماری اپیدمیک کوبنده است؟

بیل گیتس اخیرا در سخنرانی در دانشگاه ماساچوست در کنار صحبت از تلاشش برای کاهش فقر جهانی و البته اینکه نکته که در هر اتاقی او احتمالا خوشبین ترین فرد است به موضوع خاص دیگری پرداخت، آیا در آینده ی نزدیک شاهد بیماری واگیردار جدیدی خواهیم بود؟

بیل گیتس معتقد است که به زودی نوعی جدید از ویروسهای واگیردار کشنده که تکامل سریعی را تجربه کرده اند به شکل جهانی گسترش پیدا کرده و باعث مرگ حداقل 30 میلیون نفر خواهند شد، او با اشاره به تلاش دولت ها در توسعه ی تسلیحات شیمیایی درمورد امکان ساخت یک بیماری تکامل یافته و مقاوم حتی در آزمایشگاهی کوچک هشدار داد و آمادگی های فعلی در سطح جهانی را بسیار کم دانست.

در سال های اخیر و با انتشار بیماریهایی مانند ابولا و زیکا مشخص شد که آمادگی جهانی برای مهار بیماریهای کشنده بسیار کمتر از چیزی است که عنوان میشود و اگر بیماری واگیردار شدیدی به ناگاه در جهان منتشر شود امکان کنترل آن در قسمت هایی از جهان تقریبا غیرممکن خواهد بود و تمام این هشدارها در حالی اتفاق میوفتد که در کنار کشورهای فقیر و جنگ زده که گهواره ی این بیماری ها خواهند بود ارتباطات جهانی و توان بشر مدرن برای سفر سریع از شرق به غرب کره ی زمین میتواند موجب انتشار هرچه سریعتر بیماری در سطح جهانی شود و اگر فرض را بر این بگیریم که با یک بیماری کشنده و پیچیده طرف هستیم در زمانی کمتر از 6 ماه و با فرض اینکه تا این زمان درمان بیماری پیدا شود شاهد مرگ حداقل 30 میلیون نفر و آلوده شدن میلیاردها نفر خواهیم بود.

بیل گیتس البته در این گفتگو مطالبی درمورد ایجاد آمادگی جهانی و خصوصا برقراری کمپ هایی مهم و مجهز در کشورهای آفریقایی و جنگ زده عنوان کرد و این ایده را به میان آورد که با توجه به ضعف بهداشتی و فیزیکی در کشورهای ضعیف احتمالا بیماری از این کشورها آغاز و منتشر خواهد شد و بهترین راه کنترل بیماری در همان نقطه ی انتشار خواهد بود.

منبع: gatesnotes.com

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *