شکوفه ی امید، جوانه زدن اولین گیاه در ماه!

کاوشگر چینی چانگ ای-4 که بوسیله ی چین و با همکاری علمی ناسا ساخته شده بود از زمان نشستن روی سطح ماه در حال نگهداری از یک گیاه در درون خود است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

کاوشگر چینی که اخیرا به سمت تاریک ماه فرود آمد در درون خود چیز بسیار جالبی را حمل میکند، تعدادی گیاه که یکی از آنها از زمان فرود این کاوشگر بیش از 5 سانتی متر رشد کرده است.

با وجود اینکه تا پیش از این گیاهان بسیاری در ایستگاه فضایی بین المللی پرورش داده شده بودند این اولین بار است که یک اورگان بیولوژیکی در سطحی غیر از زمین در حال رشد کردن است. طراحی و ساخت کاوشگر چانگ ای-4 در دانشگاه “چونگکیگ” اجرا شد و بر اساس گزارشات سازمان فضایی چین تنها در مرحله ی اجرا و برنامه ریزی ناسا با این سازمان همکاری داشته و امروزه میتوان چین را یکی از قدرت های فضایی دانست.

شکوفه ی امید، جوانه ی اولین گیاه در ماه!

شکوفه ی امید، جوانه ی اولین گیاه در ماه!

شکوفه ی امید، جوانه ی اولین گیاه در ماه!

شکوفه ی امید، جوانه ی اولین گیاه در ماه!

در درون محموله ی این کاوشگر مقداری گیاه که شامل پنبه، سیب زمینی و قارچی خاص است قرار داده شده و تصاویر ارسالی از کاوشگر بیانگر رشد گیاه پنبه است و به احتمال زیاد مدتی دیگر شاهد رشد دیگر گیاهان نیز خواهیم بود.

این کاوشگر علاوه بر این محموله ی جالب گیاهی خود حاوی سیستم هایی برای بررسی سطح تاریک ماه و مواد پرتوزا نیز میباشد که بوسیله ی محققانی در سوئیس و آلمان طراحی شده بودند. بر اساس برآوردها اکسیژن موجود در کاوشگر ثابت که گیاهان در آن قرار دارند تا حداقل یک ماه دیگر فعال خواهد بود و گیاهان موجود در این کاوشگر بزرگتر خواهند شد.

این آزمایش با وجود اینکه بیشتر به شکل نمادین اجرا شد اما میتواند بیانگر این مسئله باشد که میتوان گیاهان را با شبیه سازی محیط زمین در نقاط دیگر عالم پرورش داد.

منبع: bbc.com

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

4 پاسخ

 1. mania گفت:

  ادمین ازخودراضی.فقط کامنتهای مثبت رو لحاظ میکنید ازباقی فاکتور میگیریدبعد به کارکرد وردپرس نسبت میدید!

 2. صادق گفت:

  من هم باشم از تعریف و تمجید دیگران خوشم میاد. ادمین جون بی تقصیر ند نسبتا. مقاله تون هم عالیه.

  • scpience گفت:

   قصد فقط رفع کردن مشکلاته
   انتقادات به جا و درست واقعا سعی میشه تا حد امکان لحاظ بشه

 3. dr گفت:

  fascinating.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *