معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

یکی از ماهیت های بسیار جالب اینترنت وجود رازها و معماهای بسیار عجیب در آن است که سی سادا 3301 قطعا یکی از مشهورین این معماهاست. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در 4 ژانویه 2012 پیام بسیار عجیبی به شکل ناگهانی بسیاری از بخش های متنی اینترنت را درنورید، مضمون این متن به شکل زیر بود:

سلام، ما به دنبال اشخاص بسیار باهوشی هستیم و برای یافتن این افراد تست خاصی را طراحی کرده ایم. پیغامی مخفی در تصویر زیر پنهان شده است، آنرا پیدا کرده و به ما برسید. ما در انتظار معدود افرادی خواهیم بود که موفق به یافتن این پیام خواهند شد.

موفق باشد، 3301

پس از انتشار این متن و تصویری از یک پروانه رقابت بی سابقه ی عظیمی در اینترنت برای شکستن رمز این پیام آغاز شد و در عرض شش ماه تعداد افرادی که روی متن کار میکردند در سراسر جهان به بیش از 70 میلیون نفر رسیده بود.

اما آیا سی سادا 3301 یک شوخی عجیب بود یا واقعا چیزی پشت این معما و معماهایی که بعدا منتشر شدند وجود داشت؟

در حالیکه در ابتدای کار سی سادا 3301 توجه افراد کمی را به خود جلب کرد به مرور این معما وارد محیط های دانشگاهی نیز شد و کم کم مشخص شد که پیچیدگی و نکات موجود در معماهای سی سادا 3301 بسیار عمیق تر از چیزی است که افراد عادی و بدون علم در زمینه ی رمزگشایی و کریپتوگرافی موفق به شکستن آن شوند.

اولین تصویر در 4 ژانویه 2012 منتشر شد، تصویر دوم در 4 ژانویه 2013، تصویر سوم 4 ژانویه 2014 که البته تا این زمان قسمت های بسیار کوچکی از سی سادا 3301 حل شده بود با اینحال در 4 ژانویه 2015 بخش دیگری از سی سادا 3301 منتشر شد و این معمای عجیب تا سال 2016 نیز ادامه داشت و بنظر میرسد همچنان بخش های کوچکی از آن در بررسی و حتی انتشار هستند.

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

سرنخ ها

بر اساس شواهد موجود از قسمت های حل شده ی پازل های سی سادا 3301 حل کامل این پازل ها عملا غیر ممکن است چراکه علاوه بر سرنخهایی از موسیقی، عکس، شماره تلفن، سی دی های لینوکس و … تعدادی از سرنخ های مطرح شده در این پازل ها به کتاب هایی بسیار حجیم و بزرگ برمیگردند که خواندن آنها بسیار زمانگیر خواهد بود بااینحال افرادی مانند “مارکوس وانر” و “جوئل اریسکون” که بخش های زیادی از معمای سی سادا 3301 را حل کرده اند معتقند که با وجود دشواری های بسیار زیاد در حل این معماها حداقل 5 نفر در سراسر دنیا موفق به این کار شده اند.

با وجود تمام این موارد تاکنون بخش های زیادی از معمای سی سادا 3301 حل شده است که در آنها سرنخ هایی از ده ها کتاب از افرادی مانند ویلیام بلیک و حتی الیستر کراولی بدست آمده است و در کنار این کتاب ها مشخص شده است که مفاهیمی مانند دیدگاه های کابالا و تفکرات فلسفی از از نظریات افرادی مانند نیچه تا ویلسون و … نیز در تصاویر و متون درون این معماها وجود دارد.

هویت سی سادا 3301

شاید در حال حاضر بزرگترین سوال درمورد این معما هویت واقعی طراحان سی سادا 3301 باشد. هویت واقعی سی سادا 3301 در طول این سال ها همواره بحثی داغ بوده که از سازمان سیا و MI6 تا گروه های قاچاق مواد و ادیان و فرقه های مذهبی بسیار عحیب و غریب و خاص و حتی امکان انتشار این معماها بوسیله ی هوش مصنوعی را شامل میشده چراکه تاکنون نیز مشخص نیست هدف از ساخت معماهایی با اینچنین پیچیدگی و وسعتی چه بوده است.

به شکل جالبی در بررسی معماهای سی سادا 3301 مختصات جغرافیایی از کره و ژاپن تا فرانسه و آلمان و آمریکا و حتی قطب جنوب وجود دارد هرکدام پس از بررسی دارای نکاتی خاص بوده اند با اینحال مختصات قطب جنوب تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته اما اگر واقعا کسی قادر به این کار باشد قطعا از نظر مالی دارای قدرتی قابل توجه است.

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

معمای تاریخی اینترنت، سی سادا 3301

جوئل اریکسون، سی سادا 3301 و دارک وب

یکی از مهم ترین افراد در حل بخش هایی از معمای سی سادا 3301 استاد ریاضیاتی از سوئد بنام “جوئل اریسکون” است. اریکسون در سال 2012 و مدتی پس از انتشار اولین معما در اینترنت شروع به حل بخش هایی از آن کرد و به نقل قول از خودش چیزی که در ابتدا تنها یک خرگوش بنظر میرسید او را به سرزمین عجایب برد!.

جوئل اریکسون در گزارشی در سال 2015 با حل قسمت هایی از معمای سی سادا 3301 عنوان کرد که وسعت این معماها به حدی است که علاوه بر نیاز به سواد بسیار بالا در زمینه ی کامپیوتر و البته کریپتوگرافی او پس از حل هر مرحله به چیزی بسیار جالب و جدید در ادامه ی کار رسیده است که به نظر میرسد در بعضی موارد انتهایی بر آنها نیست که در این میان میتوان به پیغام های صوتی ضبط شده روی یک شماره در تگزاس تا نوشته های چسب شده به تلفن های عمومی در 14 شهر دنیا و درنهایت بخش هایی دیگر در عمیق ترین نقاط دارک وب اشاره کرد که در این میان جوئل اریکسون کسی بوده که درطول این سال ها تمام تلاش خود را برای حل این معماها انجام داده است.

بر اساس گفته های اریکسون امکان اینکه این معماها بوسیله ی افرادی عادی طراحی شده باشند بسیار کم است چراکه پیچیدگی آنها به حدی است که برای حل تنها قسمت هایی از این معماها باید از قوی ترین نرم افزارهای کریپتوگرافی استفاده کرد.

بر اساس بررسی ها در طرحی این معماها از پچ ها و هولوگرام های بسیار پیچیده ای استفاده شده است که بسیاری از آنها بسیار خلاقانه و عجیب هستند.

سی سادا 3301 به عنوان بزرگترین معمای هزاره ی جدید در زمینه ی تکنولوژی شناخته میشود و بسیاری معتقدند دست یافتن به ماهیت و پاسخ اصلی آن شما را در سازمان های امنیتی و حتی نظامی بسیار مهم و ناشناخته ای عضو خواهد کرد.

قسمتی از معما در بلغارستان

قسمتی از معما در بلغارستان

منبع: wikipedia

fastcompany

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

3 پاسخ

  1. Ali گفت:

    من شنیدم بعد از اینکه چند نفر تا یه جایی پیش رفتن اون کسایی که اینو طراحی کردن گفتن که افرادی که می خواستن رو پیدا کردن

  2. فربد گفت:

    موضوع خوبی بود.

  3. elham گفت:

    معماهای بعدی چی بودن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *