اوج دیوانگی بشر، بمب کبالت

بمب اتمی با وجود تمام قدرت و هیبت خود تنها سلاح آخرالزمانی موجود نیست. بمب کبالت یکی از دستاوردها و زیرمجموعه های بمب اتمی است که از نظر توان نابودی بسیار مهیب تر است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

قوی ترین و ترسناک ترین نیروی جانبی بمب اتم خارج از قدرت حرارتی و موج انفجار آن مقادیر مهیبی از مواد رادیواکتیو است که راهی محیط میشود. این مواد علاوه بر آلوده کردن خاک و محیط در صوتی تماس با بدن میتوانند موجب مرگی درناک و سریع شوند. درواقع میتوان آلودگی رادیواکتیو را بدترین جنبه ی تسلیحات اتمی دانست. با وجود اینکه در سال های اخیر تلاش های بسیاری برای کاهش این آلودگی ها انجام شده و بمب های اتمی نسل جدید مقادیر بسیار کمی آلودگی رادیواکتیو به همراه دارند دنیا همیشه اینگونه نبوده و در دوران جنگ سرد نوابغ نظامی آمریکا بمبی طراحی کردند که با وجود اینکه هرگز آزمایش نشد میتوانست به راحتی نابودی جهان را به ارمغان بیاورد.

تاریخچه

بمب کبالت یا “بمب نمکی” سلاحی بود که بر اساس تئوری امکان ساخت آن وجود داشت. در سال 1950 فیزیکدان مجارستانی “لئو زیلارد” با ارائه طرحی عنوان کرد که در صورتی که چنین بمبی ساخته و آزمایش شود بشر به راحتی به پایان خود خواهد رسید و زمین تبدیل به یک زباله دان آلوده و کثیف خواهد شد. با وجود اینکه زیلارد هرگز قصد ساخت چنین بمبی را نداشت اما همین طرح موجب شد که فعالیت هایی در این زمینه آغاز شود. با وجود اینکه در سال های 1950تا 1965 بالاترین میزان آزمایشات اتمی تاریخ به ثبت رسید و بیش از 5 هزار آزمایش اتمی بوسیله ی دو قدرت غرب و شرق انجام شد و بمب هایی با قدرت های مهیب بیش از 10 مگاتن آزمایش شدند اما هیچ یک از این دو کشور هرگز جرئت استفاده و ازمایش بمب کبالت را نداشتند. در واقع امروزه این سوال مطرح شده است که آیا چنین بمبی وجود خارجی دارد و یا تمام آنها نابود شده اند، چراکه وجود چنین بمبی در صورت هرگونه سهل انگاری و اشتباهی میتواند باعث نابودی زمین شود.

اوج دیوانگی بشر، بمب کبالت

اوج دیوانگی بشر، بمب کبالت

نحوه ی کار

هدف از ساخت بمب کبالت نابودی گستره ی بسیار وسیعی از زمین و خاک و آبادانی به طور کامل است. بمب اتمی پس از انفجار موجب تابش مواد رادیواکتیوی که کبالت اصلی ترین مورد آن است میگردد و این مواد پس از قرار گرفتن روی سطح زمین موجب نابودی و آلوده شدن همیشگی آن خواهند شد. ورود حتی کمترین مقدار این ماده به بدن موجب سرطان و بیماری های بسیار شدید خواهد شد.

در بمب کبالت با قرار دادن کبالت با ایزوتوپ 59 در لایه ای از بمب اتم پس از انفجار و ایجاد نوترون های حاصل از همجوشی مرحله ی دوم فرایند حاصل میشود که اجرای این فرایند نیروی خود را از حرارت بمب دریافت میکند. بر این اساس پس از انفجار مقادیر بسیار زیادی کبالت با ایزوتوپ 60 و تابش گاما ایجاد میشود که به سرعت در محیط پراکنده خواهند شد. نیمه عمر این ایزوتوپ از کبالت در حدود 5.5 سال است اما همین مقدار کافی است تا زمین تبدیل به یک زباله دان بزرگ شود.

کبالت ماده ای است بسیار خطرناک که در صورت جذب در بدن به سرعت موجب تخریب ساختارهای سلولی انسانها، حیوانات و گیاهان میشود و در نهایت همه چیز را نابود میکند. در سال 1972 در مقایسه ای تئوریک از بمب هیدروژنی عادی و بمب کبالت این نتیجه به دست آمد که بمب کبالت میتواند تنها با یک انفجار زمین را نابود کند. بر این اساس اگر 500 تن کبالت (59) با روش توضیح داده شده به شکل اتمی منفجر شوند میتوانند 1 گرم از کبالت 60 را در هر کیلومتر مربع منتشر کند و درصورتی که فرایند با بهره ی 100 درصد انجام شود تنها یک بمب از این نوع میتواند کره زمین را به طور کامل آلوده کند. بر اساس این نتایج  در ساعات اولیه انفجار و با توجه به تاثیرات دیگری مانند گردش به وسیله ی باد و آب و … بیش از 80 درصد تمام موجودات زنده زمین نابود خواهند شد و با در نظر گرفتن همین روند پس از 1 ماه زمین به طور کامل غیرقابل سکونت خواهد شد.

توصیفی از افق زندگی انسان پس از انفجار

در صورت انفجار یک بمب کبالتی در زمین چنین بلایی بر سر انسان و حیوانات خواهد آمد:

پس از انفجار تابشی با میزان 10 سیورت (سیورت واحد تابش زمینه و انتشار در محیط است) در محیط منتشر خواهد شد. ( در نظر بگیرید که تنها یک میلی سیورت میتواند موجب سرطان در طولانی مدت شود و 5 میلی سیورت موجب مرگ در کمتر از 3 ماه خواهد شد). پس از انفجار تمام موجوداتی که در معرض تابش قرار دارند مقدار 30 دقیقه را دریافت کرده اند. این قربانیان موج اول مرگها خواهند بود و در کمتر از 1 ساعت خواهند مرد. بر اساس پیش بینی ها بیش از 80 درصد جمعیت زمین در همین زمان از بین خواهند رفت. (در این زمان تنها راه نجات رفتن به پناهگاه هایی در اعماق زمین است و حتی لباس های محافظتی کمکی نخواهند کرد)

پس از 5.5 سال نیم عمر کبالت 60 کاهش پیدا خواهد کرد و میزان تابش به 5 سیورت افت میکند. در این حالت تنها یک ساعت در محیط ماندن موجب مرگ خواهد شد. (با لباس محافظتی میتوان زنده ماند)

53 سال بعد این میزان به 5 میلی سیورت افت خواهد کرد و میتوان بین 1 تا چهار روز را در محیط آلوده سپری کرد.

105 سال پس از انفجار میزان تابش به 10 نانو سیورت افت میکند و میتوان بیش از 1 ماه را در محیطی سپری کرد. با اینحال همین میزان نیز در طولانی مدت میتواند موجب سرطان و مرگ شود. به طور کلی برای کاهش آلودگی به حدی که بتوان بدون استفاده از تجهیزات محافظتی و به راحتی در محیط رفت و آمد کرد به بیش از 300 سال زمان نیاز است.

اوج دیوانگی بشر، بمب کبالت

اوج دیوانگی بشر، بمب کبالت

کشورهای دارنده این سلاح

تابحال هیچ آزمایش تایید شده ای از این سلاح وجود ندارد تنها کشورهایی که به طور رسمی چنین سلاحی را توسعه داده اند در ابتدا امریکا و بعدها شوری بودند. با اینحال یه نظر میرسد با توجه به ماهیت بسیار خطرناک این سلاح و هزینه ها و مشکلات کنترل و نگهداری بمب کبالت در حال حاضر هیچ کشوری این سلاح را در اختیار ندارد. امریکا مابین سال های 1960 تا 1990 حداقل 5 بمب کبالت با قدرتی بیش از 100 کیلوتن را در اختیار داشت. این میزان برای نابودن کردن تمام اروپا و آسیا کافی بوده است اما پس از سقوط شوری این بمب ها تا پیش از اغاز قرن بیست و یکم خنثی شدند.

با اینحال همچنان تعداد بسیاری معتقدند که این سلاح همچنان در انبارهای نظامی آمریکا و روسیه قرار دارند و روزی از آنها استفاده خواهد شد.

منبع: reformation

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

4 پاسخ

 1. Asal گفت:

  واقعا بشر چرا اینطوریه؟
  این علمو برای چی برای نابودی بکار میبره

 2. Em گفت:

  واقعا ادم میمونه
  مگا میخارن

 3. Salar گفت:

  برای هم ترازی هسته ای ویابرتری برابرقدرتهای اتمی میتوانیم ازکبالت استفاده کنیم چون اگرابرقدرتهای اتمی بامابجنگندوازبمب اتمی استفاده کنندآیامابایدتسلیم بشیم؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *