اثبات نسبیت عام در کهکشانی دیگر

نسبیت عام یکی از بزرگترین و مهم ترین دستاوردهای علمی بشر است. با وجود گذشت سال ها از انتشار و اثبات ریاضی این نظریه همچنان آزمایشات بسیاری در زمینه اثبات عملی و میدانی آن صورت میگیرد. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

یک تیم بین المللی از فیزیکدانان موفق به انجام دقیق ترین آزمایش در جهت اثبات نظریه ی نسبیت عام شده اند. در این تحقیقات که با استفاده از تلسکوپ هابل و تلسکوپ های میدانی اروپا انجام شده است مشخص شد که گرانش در کهکشانها دقیقا بر اساس پیش بینی های آلبرت انیشتن است و بر این اساس نظریه نسبیت عام بار دیگر در مقیاس های کهکشانی اثبات شد.

با وجود اینکه از سال 1929 مشاهداتی در زمینه ی گسترش عالم وجود داشت در سال 1998 اخترشناسان عنوان کردند که سرعت گسترش جهان نسبت به قبل افزایش یافته است. برای توصیف این حالت از عالم تنها راه، قبول کردن مسئله ی انرژی تاریک است. با اینحال برای اثبات این فرضیه نظریه ی نسبیت عام نقشی اساسی و مهم دارد و انجام این سری از آزمایشات بار دیگر ثابت کردند که این نظریه در مقیاس های کهکشان کاملا صادق است.

تیمی از اخترشناسان به رهبری دکتر “توماس کولت” از موسسه ی نجوم و گرانش دانشگاه پورتموث با استفاده از یک کهکشان نزدیک به عنوان لنز گرانشی مقادیر محاسبه شده در نظریه ی نسبیت عام را به بهترین شکل ممکن به دست آوردند.  دکتر کولت در این مورد میگوید: نسبیت عام پیش بینی میکند که اجرام بزرگ و پرجرم شکل فضا زمان را تغییر میدهند و این بدان معنی است که وقتی نور از کنار یک کهکشان دیگر عبور میکند مسیر حرکت آن منحرف خواهد شد. اگر دو کهکشان با میدان دید ما هم خط شوند این مسئله میتواند موجب پدیده ای بنام “لنز گرانشی قوی” میشود که در آن میتوان چندین تصویر از پس زمینه ی کهکشان را مشاهده کرد. اگر ما بدانیم که توده ی کهکشان پیشین چه مقدار جرم دارد میتوان با استفاده از میزان جدایی چندین تصویر مشخص نسبیت عام در مقایس کهکشانی را بررسی کرد.

با توجه به فاصله ی بسیار زیاد کهکشان ها از ما امکان انجام این ازمایش به شکل دقیق وجود ندارد اما کهکشان ESO325-G004 یکی از بهترین موارد برای استفاده به عنوان لنز کهکشانی است. با انجام چنین آزمایشاتی میتوان در آینده ی تئوری ها و نظریات بسیار محکمی در مورد گشترش عالم را ارائه داد.

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *