کشف شواهدی از تغییرات آب و هوایی در سطح قمر تایتان

با وجود نگاه های دور و دراز دانشمندان به اعماق فضا نکات و رازهای بسیاری پیرامون قمرها و سیارات منظومه ی خودمان وجود دارد که قمر تایتان همواره یکی از نامزدهای اصلی بررسی بوده است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

قمر تایتان یکی از جالب توجه ترین قمرهای سیاره ی زحل است که سال هاست به عنوان مکانی با خصوصیات خاص مورد بررسی قرار میگیرد و اخیرا در تحقیقاتی جدید دانشمندان موفق به کشف ناهنجاری های آب و هوایی خاصی در این قمر شده اند.

در سال 2004 و زمانی که کاوشگر کاسینی در حال نزدیک شدن به زحل بود دانشمندان متوجه شباهت عجیب آب و هوای قمر تایتان با زمین شدند اما تا به امروز هیچ راهی برای اثبات این موضوع وجود نداشت و در روزهای اخیر دانشمندان موفق به بررسی قسمتی از شمال این قمر شده اند که در بر اساس این تحقیقات در حال حاضر فصل تابستان در نیمکره ی شمالی این قمر در جریان است و بارش باران نیز در حال رخ دادن است!.

هر روز در قمر تایتان معادل 15.9 روز زمین و هر سال آن 29.5 سال زمین است و در مقایسه با انحراف از مدار زمین که 23.5 درجه است انحراف این قمر 27 درجه است و سیستم گردشی آن به دور زحل مشابه ماه خودمان است و در نتیجه ی این خصوصیات هر فصل در این قمر معادل 7.5 سال زمین است و به طور کلی شباهت های بسیاری میان قمر تایتان و زمین وجود دارد.

کشف شواهدی از تغییرات آب و هوایی در سطح قمر تایتان

کشف شواهدی از تغییرات آب و هوایی در سطح قمر تایتان

از دیگر نکات بسیار جالب درمورد قمر تایتان مشاهده ی ابرهای باران زا در این قمر است که میتواند موضع عجیب اما قدیمی تئوری پردازان درمورد احتمال وجود حیات در این قمر را تقویت کند چرا که در حال حاضر مشخص شده که این قمر دارای بارش باران نیز میباشد. دانشمندان موفق شده اند با بررسی تصاویر ارسالی از کاسینی در نهایت به این نتیجه برسند که آنچه در این تصویر دیده بودند در واقع شواهدی از تحولات آب و هوایی این قمر است و این موضوع بسیار هیجان انگیز است چراکه فعالیت آب و هوایی میتواند بیانگر فعالیت های دیگری نیز در سطح این قمر باشد.

با وجود افزایش بررسی ها و هیجانات درمورد این قمر احتمالا در آینده شاهد ارسال کاوشگرهایی برای بررسی تخصصی تایتان خواهیم بود.

منبع: uk.remonews.com

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

 1. Ali گفت:

  اندازه تایتان از زمین بزرگ تر هست ؟
  و اینکه با تکنولوژی فعلی چقدر طول می‌کشه به اونجا رسید؟

  • scpience گفت:

   نه خیلی کوچکتره ولی از ماه بزرگتره
   زمان رسیدن بهش به خیلی چیزا بستگی داره ولی بخوام یه میانگین بگیرم با توجه به کاوشگرای قبلی که رفتن سمت زحل حدود 4.5 سال طول میکشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *