بزرگترین استاد، آرنولد زومرفلد

آرنولد زومرفلد یکی از بزرگترین چهره های تاریخ فیزیک مدرن بود که به خاطر تربیت دانشجویانی که بعدها همگی از بزرگترین نوابغ تاریخ شدند لقب بزرگترین استاد را دریافت کرد. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

کودکی و رشد

آرنولد زومرفلد در 5 دسامبر 1868 در شهر کونیگزبرگ امپراطوری پروس در آلمان امروزی متولد شد، او دوران ابتدایی تحصیلات خود را در همان شهر محل زندگی خود و تحت نظر استادش “فردیناند لیندمان” گذراند با اینحال در همین زمان از حضور اساتیدی مانند “آدولف هورویتز” و “دیوید هیلبرت” جهت تقویت ریاضی خود بهره برد و همین موضوع موجب شد آرنولد زومرفلد از همان کودکی به اهمیت وجود اساتید خوب و تاثیرگذار پی ببرد.

آرنولد زومرفلد در سال 1891 و سن 22 سالگی دکترای خود را در فیزیک دریافت کرد و با توجه به اجباری بودن خدمت سربازی در آن زمان مدتی را در ارتش آلمان سپری کرد که به خاطر سواد بالا، رفتار بسیار سنگین و با وقار، زخمی عمیق روی صورت و البته هوش بالا لقب کلنل را دریافت کرد که موجب شد حتی پس از اتمام دوران سربازی نیز مدتی را به برای ارتش پروس کار کند.

بزرگترین استاد، آرنولد زومرفلد

بزرگترین استاد، آرنولد زومرفلد

دوران دانشگاهی

در اکتبر 1893 آرنولد زومرفلد به دانشگاه گوتینگن که در آن زمان بهترین دانشگاه جهان بود نقل مکان کرد و توانست با توجه به استعداد و البته دوستی خانوادگی با استادی بنام “تئودور لیبیخ” به سرعت جای خود را در دانشگاه باز کند و در سپتامبر 1894 توانست به عنوان دستیار فلیکس کلاین دست به کار شود و در این دوره توانست خصوصا با استفاده از استاد پیشرو و به شدت متفاوتی مانند فیلیکس کلاین دیدگاه های جدیدی مانند فضاهای در هم تنیده را در فیزیک و ریاضی وارد کند.

آرنولد زومرفلد در همین زمان توانست آخرین مدرک تحصیلی خود که در آلمان آن زمان پس از دکترا قرار داشت را در سال 1895 تحت نظارت کلاین دریافت کند و بتواند در همان دانشگاه گوتینگن به عنوان استاد دانشگاه استخدام شود. آرنولد زومرفلد در این زمان و با توجه به اینکه به عنوان استاد در دانشگاه فعالیت میکرد کلاس ها و مقالات بسیاری را در زمینه های مختلفی از ریاضی و فیزیک برقرار و منتشر کرد و به سرعت به نامی مهم در جامعه ی دانشگاهی آلمان تبدیل شد با اینحال بیش از تمام اینها آنچه در او در حال تکامل بود قابلیت های آموزشی او به عنوان یک استاد تمام عیار بود.

آرنولد زومرفلد و کلاین در این زمان با یکدیگر چندین مقاله ی بسیار جالب در زمینه ی فضاهای چرخنده و گردشی نوشتند که بسیاری از این مقالات بعدها در توسعه ی فضا زمان فیزیکی به کار رفتند و پس از مدتی و در سال 1897 زومرفلد با دختری بنام “جوانا هوفنر” که پدرش از اساتید دانشگاه بود آشنا شده و با او ازدواج کرد و پس از ازدواج به عنوان استاد ریاضی نیز در دانشگاه به فعالیت پرداخت.

بزرگترین استاد، آرنولد زومرفلد

بزرگترین استاد، آرنولد زومرفلد

سفر به مونیخ

در سال 1906 آرنولد زومرفلد به همراه خانوه اش و به عنوان استاد فیزیک و ریاضی به شهر مونیخ سفر کرد و با پیشنهاد “ویلهم رونتگن” به عنوان استاد در دانشگاه مونیخ مشغول بکار شد.

در آن زمان و خصوصا از قرن نوزده و اوایل قرن بیستم فیزیک تجربی در محافل علمی سطحی بالاتر از فیزیک تئوری داشت با اینحال در اوایل قرن بیستم وجود افرادی مانند  آرنولد زومرفلد در دانشگاه مونیخ و ماکس بورن در دانشگاه گوتینگن که علاوه بر فیزیک توانایی بسیار بالایی در ریاضیات نیز داشتند موجب تولد دیدگاهی جدید در فیزیک بنام ریاضی-فیزیک شد که به مرور توجهات بسیاری را به خود جلب کرد و موجب شد که به جای استفاده از فیزیک تجربی به عنوان پایه ی فیزیک از این رشته در فیزیک برای اثبات دیدگاه های تئوری استفاده شود.

آرنولد زومرفلد در دوران 32 ساله ی فعالیت خود در دانشگاه مونیخ تبدیل به بزرگترین استاد فیزیک تاریخ شد و توانست دانشجویان بسیاری مانند ولفگانگ پائولی، ورنر هایزنبرگ، والتر هیتلر، اوتو لاپورته، هانس بته، پیتر دبی، لودویگ هوف و ده ها نفر دیگر را تربیت کند که بسیاری از آنها علاوه بر تاثیرات عمیق بر ریاضی و فیزیک مدرن موفق به کسب جایزه ی نوبل فیزیک نیز شدند.

زومرفلد در همین زمان فعالیت بسیار بالا و مفیدی به عنوان استاد داشت و هر هفته در جلسات جداگانه ای ساعت ها به بحث و تبادل نظر درمورد مسائل و معماهای بزرگ ریاضی و فیزیک با دانشحویان دکترای خود که در بالا ذکر شدند میپرداخت و بعدها بسیاری از این دانشجویان دیدگاه ها و گفته های مطرح شده در این جلسات را یکی از مهم ترین الهام بخش های خود در زمینه های مختلف معرفی کردند.

آرنولد زومرفلد در سال های اولیه ی فعالیت خود در مونیخ با آلبرت انیشتن و نظریه ی او بنام نسبیت خاص به تبادل نامه پرداخت و علاوه بر تاثیرات عمیق بر انیشتن بعدها در پذیرفته شدن این نظریه ی عجیب در جامعه ی علمی نیز تاثیر بسیاری گذاشت با اینحال زومرفلد به طور شخصی نیز تاثیر بسیاری بر علم فیزیک گذاشت و امروزه به عنوان یکی از پایه گذاران و افراد مهم در تولد و توسعه ی کوانتوم شناخته میشود و مباحث خاصی مانند “کوانتیده شدن زومرفلد-ویلسون” بنام او ثبت شده اند و او در سال 1918 ژونالی در فیزیک تاسیس کرد که تا سالها از برترین ژورنال های فیزیک جهان بود و بعدها با ژورنال های دیگری ترکیب شد.

آرنولد زومرفلد فیزیکدان نظری بسیار بزرگی بود و علاوه بر تاثیر در فیزیک مدرن تاثیرات عمیقی بر فیزیک کلاسیک مانند تئوری الکترومغناطیس داشت و پیشنهادهای بسیار مهمی برای حل بعضی از سوالات حل نشده ی این بخش از فیزیک ارائه داد.

آرنولد زومرفلد اما پس از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان به سرعت به مخالفت با نازی ها پرداخت و سال ها پیش از آغاز جنگ در نامه ای به نیلز بور نوشت: این احمقان آلمان را به تلی از خاکستر تبدیل خواهند کرد.

زومرفلد در همین زمان مکاتبات بسیاری با آلبرت انیشتن که به آمریکا رفته بود نیز داشت و در سال 1930 در نامه ای به او نوشت: “به تو اطمینان میدهم که سو استفاده از کلمه ی “ملی” بوسیله ی رهبران این کشور به حدی مرا به بی تفاوتی به این سرزمین رسانده که حاضرم شاهد حل شدن آلمان به عنوان یک قدرت و تبدیل شدن آن به کشور دیگری باشم“.

آرنولد زومرفلد و نیلز بور

آرنولد زومرفلد و نیلز بور

افتخارات

آرنولد زومرفلد در دوران حیات خود جوایز بسیاری مانند مدال لورنتز و مدال ماکس پلانک را کسب کرد و در جامعه ی سلطنتی علوم بریتانیا، آمریکا و شوروی به شکل افتخاری عضو شد و به شکل عجیبی 84 مرتبه نامزد دریافت جایزه ی نوبل فیزیک شد که رکوردی بسیار جالب است با اینحال هرگز موفق به کسب آن نشد و در کنار تمام این افتخارات ده ها کتاب و مقاله ی مهم نیز به چاپ رساند.

آرنولد زومرفلد در 26 آوریل 1951 در یک حادثه ی رانندگی و زمانیکه به همراه نوه ی خود در حال قدم زدن در خیابان بود از دنیا رفت.

تعدادی از مفاهیمی که بنام آرنولد زومرفلد ثبت شده اند:

مدل دورد-زومرفلد

قانون گریم- زومرفلد

معادله ی اوور- زومرفلد

تئوری بور- زومرفلد

عدد زومرفلد

پارامتر زومرفلد و ده ها مفهوم دیگر.

منبع: wikipedia

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

10 پاسخ

 1. جغد سیاه سوخته گفت:

  مرسی.

 2. فرخ گفت:

  نیلز بور چه فک بزرگ و قیافه داغونی داره

 3. gholaminejad گفت:

  لقب کلنل دریافت کرد… میدونید یاد چی افتادم. جان وین گیسی قاتل معروف بخودش میگفت کلنل.

 4. ali گفت:

  نظریه فضاهای گردشی و چرخنده. جالبه.

 5. dr گفت:

  He was naturally bright.

 6. ? گفت:

  چقدرپایانش غمناک بود.

 7. نوش آفرین گفت:

  درمورد بیوگرافی شخصیت های تاریخی هم کار میکردید عالی میشد مثل مادام دوباری،
  louise the beloved

 8. elham گفت:

  مثل همیشه عالی بود
  سپاس

 9. وحید گفت:

  نوبل فیزیک به صورت سالانه اهدا میشه چطور اماکن داره زومرفلد۸۴ بار نامزد دریافتش شده باشه؟!متوجهه نمیشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *