پارادوکس هتل بینهایت دیوید هیلبرت

دیوید هیلبرت از ریاضی دانان بزرگ تاریخ است که دستاوردهای بسیاری را در زمینه های مختلف از خود به یادگار گذاشت، یکی از جالب ترین مطالب عنوان شده توسط او پارادوکس هتل بینهایت است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

پارادوکس هتل بینهایت دیوید هیلبرت در سال های 1947 در روزنامه های داخلی دانشگاه هاب مطرح جهان به چاپ رسید و هدف از آن تشریح این موضوع بود که مفهوم بینهایت بسیار گسترده تر از تنها یک دیدگاه نظری است و میتوان برای بینهایت نیز طبقه بندی قائل شد.

با اینحال این پارادوکس جالب تا پیش از انتشار در کتاب “1،2…بینهایت” جورج گاموف آنچنان که باید مطرح نشده بود و در نهایت با انتشار در کتاب گاموف و تغییراتی کوچک در آن از این پارادوکس برای افزایش درک عمومی مردم از مفهوم بینهایت استفاده شد، پارادوکس هتل بینهایت هیلبرت یکی از بهترین مثال ها برای درک حدودی مسئله ی متفاوت بودن بینهایت هاست.

از زمان مطرح شدن این پارادوکس تا به امروز به دفعات از آن در کتاب ها و مطالب مختلف یاد شده است با اینحال باید بیاد داشته باشیم که با توجه به مفهوم پیچیده و غیرقابل درک بینهایت خواننده و افراد علاقه مند باید خودشان نیز مقداری به آن فکر کنند!.

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. sadeghpoor گفت:

    سبک این نوشتار قشنگه نسبتا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *