شکوه گمشده، اتاق کهربا

جنگ جهانی دوم جایگاه اتفاقات عجیب و خاصی بود که یکی از معروف ترین و بزرگترین این اتفافات مربوط به گم شدن اتاق کهربا بود. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.
تاریخچه
اتاق کهربا یکی از عظیم و باشکوه ترین شاهکارهای معماری و زیباشناختی جهان در زمان خود بود. ساخت اتاق کهربا در اصل به سال 1701 میلادی و امپراطوری پروس برمیگردد. طراحی و ساخت این اتاق باشکوه را “آندرس شولتر” و چندین هنرمند و معمار برجسته ی دیگر برعهده داشتند و در نهایت عظمت کارشان تا جایی خودنمایی کرد که سال ها بعد پیشنهاد شد که اتاق کهربا لقب هشتمین عجایب ساخته شده به دست بشر را به خود بگیرد. پس از اتمام ساخت اتاق کهربا این اتاق تا سال 1716 در برلین قرار داشت تا اینکه در آن سال بوسیله ی امپراطور پروس و به عنوان هدیه به امپراطوری تزار داده شد. آنطور که مشخص است و بر اساس استانداردهای امروزی مساحت این اتاق 55 متر مربع بوده و وزنی معادل 6 تن داشته است. در ساخت این اتاق از صدها کیلو طلا، شیشه و کهربا استفاده شده بود و یکی از شاهکارهای بزرگ معماری در دوران نوین زندگی بشر بود.
اما سرنوشت اتاق کهربا از جایی به بعد تبدیل به یک افسانه شد. در جنگ جهانی دوم و پس از حمله ی آلمان نازی به شوروی گروهی 150 نفره از ماموران اس اس مامور برگرداندن اتاق کهربا به آلمان شدند. این اتاق از نظر قیمت و ارزش چیزی فرای تصور بود و هیلتر نیز به دلایل سیاسی آنرا میخواست. در نهایت اتاق کهربا از محل اصلی خودش به شهر کالینینگراد که در کنترل آلمان نازی بود منتقل شده و برای همیشه ناپدید شد. نکته ی عجیب نیز این است که بسیاری از افرادی که بعدها به جستجوی این اتاق پرداختند گرفتار سرنوشت های بسیار شومی شدند.
سرنوشت احتمالی
تا چندین سال پس از پایان جنگ کمتر کسی اطلاعی از اتاق کهربا داشت اما در این دوران سران شوروی و استالین شدیدا در جستجوی یافتن این اتاق بودند اما هرگز موفق به این کار نشدند. در سال های اخیر تحقیقات گسترده ای درمورد سرنوشت اتاق کهربا انجام شده است که در نهایت چندین تئوری مهم درمورد سرنوشت احتمالی این اتاق مطرح گردیده است

شکوه گمشده، اتاق کهربا

شکوه گمشده، اتاق کهربا

به آلمان رفت
یکی از مهم ترین تئوری ها مربوط به انتقال اتاق کهربا به شهر “کونیگزبرگ” آلمان است. در سال 1998 و در طی یک تحقیقات عنوان شد که این اتاق در حین جابجایی خود بمباران شده و سربازان آلمان تکه های متلاشی شده ی آنرا به آلمان انتقال داده اند. با این حال تاکنون هیچ نشانی از این اتاق یا کهربا و اجزای بکار رفته در آن بدست نیامده است. (دولت آلمان سال هاست تیم بزرگی را مسئول یافتن نشانه های محل احتمالی این اتاق کرده است).
دفن شده در زیر زمین
پس از پایان جنگ جهانی دوم بسیاری از افراد علاقه مند به ثروت بی حد و اندازه! به جستجوی این اتاق پرداختند. در این میان شخصی بنام “هلموت گمسل” یکی از مهم ترین افراد بود. گمسل با سفر به آرژانتین با چندین سرباز فراری آلمان نازی صحبت کرد که یکی از آنها به او اطلاعاتی از محل احتمالی اتاق کهربا داده بود. بر این اساس اتاق کهربا در یک معدن بسیار قدیمی در نقطه ای مرزی در جمهوری چک دفن شده و ظاهرا هیملر دستور داده بود که این اتاق را تا پایان جنگ و برای جلوگیری از آسیب دیدن در این معدن دفن کنند. گمسل پس از بازگشت به اروپا به جستجوی این معدن پرداخت اما موفق به یافتن مکان دقیق آن نشد.
در اعماق جنگل های سیاه آلمان و در مکانی مخفی
یکی از عجیب ترین تئوری ها در این زمینه مربوط به دفن اتاق کهربا در عمق جنگل های سیاه آلمان است. “گئورگ استین” یکی از افراد بسیار فعال در زمینه ی یافتن این اتاق در آلمان بود و بارها به آلمان سفر کرد. در دهه ی 80 میلادی او بارها به این جنگل ها سفر کرد و با توجه به اطلاعاتی که در دست داشت به جستجو پرداخت و حتی در یک مصاحبه ی رادیویی عنوان کرد که تنها چند ماه تا یافتن مکان دقیق اتاق کهربا فاصله دارد اما در سال 1987 جسد او در حالی که به دلایل نامعلومی متلاشی شده بود پیدا شد.
در تونل های پرپیچ و خم لهستان رها شد
مرز لهستان و آلمان نازی یکی از عجیب ترین نقاط اروپاست. در سال 2000 عنوان شد که وسعت تونل های عظیم حفر شده در این نقاط نامعلوم است و بسیاری از تونل ها که گاها ارتفاعی تا 8 متر داشته اند به شکل عمدی و به وسیله ی سربازان آلمان نازی نابود شده اند. تجهیزات و وسایل دفن شده در این تونل ها به حدی عجیب و گاها خطرناک هستند که دولت لهستان هرگز اقدام به حفر مجدد آنها نکرد. برای مثال در سال 1965 و دوران حکومت شوروی بر این نقاط تنها از یک تونل 6 موشک وی-2 بیرون کشیده شد.
در روسیه و در مکانی مخفی نگهداری میشود
تئوری مهم دیگر در این زمینه مربوط به تلاش استالین برای بازگرداندن اتاق کهربا به شوروی است. بسیاری از محققین معتقدند که استالین شخصا دستور برگرداندن این اتاق را صادر کرده بود و در نهایت تیم ارسالی موفق شد قسمت هایی از این اتاق را به شوروی برگرداند. اما مشکل بزرگ اینجاست که مشخص نیست محل نگهداری این اتاق دقیقا کجاست و بنطر میرسد کسی از آن خبر ندارد.

شکوه گمشده، اتاق کهربا

شکوه گمشده، اتاق کهربا

شکوه گمشده، اتاق کهربا

شکوه گمشده، اتاق کهربا

گمشده برای همیشه
یکی از مهم ترین سوالات محققین و معماران برجسته در مورد اتاق کهربا این مسئله است که چگونه یکی از باشکوه ترین و گران ترین آثار معماری بشر در دوران نوین به همین راحتی ناپدیده شده و کسی نیز از آن خبری ندارد. به شکل عجیبی تقریبا هیچیک از سربازان و افراد مهم حکومت آلمان نازی نیز درمورد سرنوشت این اتاق خبری نداشتند و از زمان ناپدید شدن آن تا به امروز افراد بسیاری برای یافتن کهربا و اجزای این اتاق که ممکن بود در مزایده ها و مکان های خاصی بفروش برسند اقدام کرده اند که در نهایت بنظر میرسد پس از گذشت دهه ها از این حادثه این احتمال وجود دارد که سرنوشت اتاق کهربا برای همیشه نامعلوم باقی بماند.

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *