رموز نقاشی مرد ویترویوسی

لئوناردو داوینچی یکی از بزرگترین و مرموزترین شخصیت های تاریخ است که آثار بسیاری بمانند مرد ویترویوسی از خود بر جای گذاشت. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

یکی از مرموز ترین آثار لئوناردو داوینچی اثری جالب و عجیب بنام مرد ویترویوسی است. این نقاشی ساده امروزه تبدیل به یکی از نمادهای موجود درمورد دیدگاه ها و افکار لئوناردو شده است و با وجود اینکه به مانند آثاری مانند مونا لیزا مشهور نیست اما خصوصیات و نکات بسیار جالبی دارد. (این اثر داوینچی به دلایلی هرگز به مدت طولانی به نمایش عمومی درنمی آید).

مرد ویترویوسی

نقاشی مرد ویترویوسی روی کاغذ و به وسیله ی جوهر و احتمالا در سال 1490 کشیده شده است. این نقاشی تصویری از مردی برهنه است که دستان و پاهای خود را در دو حالت بر مرکز دایره و مربعی که درون هم کشیده شده اند قرار داده است و نوشته های موجود در این تصویر به “تناسبات انسان کامل” مشهور شده اند. این نقاشی جالب تا سال های سال پس از مرگ لئوناردو داوینچی یکی از ناشناخته شده ترین آثار او بود.

به نظر میرسید که هدف لئوناردو داوینچی از این نقاشی بیش از هرچیز نشان دادن نمادی خاص از تناسب فیزیکی در انسان ها است، کاری که در یونان باستان نیز در مجمسه سازی ها مرسوم بود. مرد ویترویوسی در واقع نمایی از 16 حالت مختلف از استایل های انسان است که هرکدام مفاهیم مختلفی را بیان میکنند.

مفاهیم پیچیده و در هم تنیده

تا سال ها حتی کسی نمیدانست دلیل و ماهیت وجود این نقاشی ساده چیست. بر اساس بررسی ها این نقاشی طراحی از ویتوریوس معمار ایتالیایی است. یکی از مهم ترین نکات درمورد لئوناردو داوینچی مسئله ی دیدگاه های فکری اوست. در سال 2016 یکی از اساتید هنر دانشگاه سوربن که روی  نقاشی “مونا لیزا” کار میکند در مصاحبه ای عنوان کرد: برای من به شخصه همچنان عجیب است که چرا داوینچی این همه زحمت و سختی را به خود داد که چنین نقاشی هایی را ترسیم کند. ما میدانیم که مونالیزا حداقل سه مرتبه روی یکدیگر ترسیم شده است و شام آخر و مرد ویترویوسی نیز دارای مفاهیم عجیب و غریب و فراوان بسیاری هستند که کار طراحی آنها را با این دقت و توجه بسیار سخت میکند.

به راستی لئوناردو داوینچی این مفاهیم را برای چه کسانی و به چه دلیلی بر جای گذاشته؟

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

نسبت ها و نمادها

نقاشی مرد ویترویوسی با وجود سادگی ظاهری خود مجموعه ای پیچیده و به هم تنیده از نسبت ها و نمادهاست که بسیاری از آنها تا سال های اخیر پیدا نشده بودند. نوشته های موجود در این نقاشی به دلیل نامشخصی برعکس نگاشته شده اند و داوینچی در قسمتی راهنمایی های را برای بازکردن کدهای این نقاشی را نوشته است.

چهار انگشت، یک کفت دست، 4 کف دست یک پا، 6 کف دست یک ذرع که 4 ذرع قد یک مرد است.”

اگر شما پای خود را تا حدی باز کنید که به 1/14 قد اصلی خود برسید میتوانید با باز کردن کامل دست تا و با نوک انگشت میانی خود دقیقا بالاترین نقطه ی سر خود را لمس کنید. در این حالت مرکز بدن دقیقا ناف خواهد بود و زاویه های پاها با یکدیگر مثلث متساوی الاضلاعی را ایجاد میکند و طول دست ها با بدن یکی خواهد شد. در این حالت از ریشه های مو تا پایین چانه یک دهم ارتفاع مرد ویتوریوسی است، از پایین چانه تا بالای سر او یک هشتم قد است، از بالای سینه تا بالای سرش یک ششم از ارتفاع شخص خواهد بود. از بالای سینه تا ریشه های مو، حدود هفت بخش از کل ارتفاع خواهد بود و از نوک پستان به بالای سر یک چهارم طول اثر است… . در کمال تعجب محققان علاوه بر نسبت های ذکر شده ده ها نسبت عجیب دیگر نیز در این نقاشی قابل یافتن است که همگی آنها با دقت بی نظیری ترسیم شده اند.

نمادهای گاها فراماسونری!

مرد ویترویوسی در حالت کلی قصد بیان کردن مفهومی از تناسب را دارد اما در کنار این مفاهیم دارای نمادها و اشکال مخفی و خاص بسیار زیاد دیگری است. یکی از اولین نکات در مورد این نقاشی که در سال 1982 یک محقق متوجه آن شد این است که بر خلاف نقاشی های دیگر لئوناردو داوینچی این نقاشی تنها اثر اوست که نشانی از نسبت طلایی در آن وجود ندارد.

مرد ویترویوسی درون یک مربع و دایره با مرکز واحد ترسیم شده است که بر اساس بررسی های موجود مربع نمادی از مردانگی و دایره نمادی از زنانگی است و فیزیک و شکل بدنی مرد ویترویوسی نمادی کامل از تناسب انسان است. همچنین طول ها و فواصل به کار رفته در این دایره و مربع عدد 49 را حاصل میکند که 7 بتوان دو است و هفت عددی است که در دیگر آثار داوینچی نیز به عنوان عددی مهم که گاه و بیگاه بقیه ی مفاهیم دور تا دور آن کار شده اند مشاهده شده است.

امروزه مشخص شده است که تناسب های به کار رفته در ترسیم این اثر در بعضی از آثار و مجسمه های تاریخی مانند مجسمه ی داوود و حتی مجسمه های باقی مانده از مصر باستان نیز بکار رفته اند.

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

چهره ی مرد ویترویوسی اما به شکل عجیبی همواره مورد مناقشه بوده است. بر اساس بررسی هایی که با استفاده از لیزر برای دیدن لایه های احتمالی انجام شد چهره ی این اثر نیز مانند دیگر آثار داوینچی حداقل 2 مرتبه تغییر کرده است و این چهره از ابتدا همین نبوده است. مرد ویترویوسی احتمالا در ابتدا بدون مو ترسیم شده و بعدا موهای مجعد نیز به آن اضافه شده است.

درون موها اما مشخصا پر از چهره های مختلف است! اخیرا در نمایش عمومی این اثر در ونیز ایتالیا بسیاری موفق به یافتن چندین تصویر از پیرمردی با پیپ، مریم مقدس در حال گریه، میمون، بز و … شدند که البته با توجه به دیگر آثار داوینچی موضوعی عادی است. لئوناردو داوینچی خودش نیز شخصیتی بسیار مرموز در تاریخ علم و هنر است. (درمورد داوینچی مطلب کاملی منتشر خواهد شد). بررسی های دقیق محققان پیرامون زندگی او مشخص کرده اند که احتمالا لئوناردو داوینچی  همجنسگرا و فراماسون نیز بوده است!. اینکه آیا چنین ادعاهایی قابل اثبات است یا نه علاوه بر مطالب موجود از او به شکل کلی و با استفاده از آثارش نیز قابل پیگیری است.

گونیا و پرگار نماد کلی فراماسون است و این دو وسیله در تقریبا تمام آثار لئوناردو داوینچی مشاهده شده است (در مورد دیگر آثار او نیز مطالب منتشر خواهد شد) و مرد مرد ویترویوسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و شامل این مفهوم میشود چراکه در این دیدگاه پرگار دایره و گونیا مربع ترسیم میکند.

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

همچنین چشم راست مرد ویترویوسی به دلایلی نامشخص مقداری مات است که به عقیده ی بسیاری درون این چشم نوشته و یا نمادی قرار دارد که البته با توجه به عدم امکان دسترسی محققان عادی به این اثر امکان اثبات این موضوع ممکن است. (اخیرا در چشمان مونالیزا تصویری از یک ستاره پیدا شده). با وجود تمام بررسی ها و تحقیقات متاسفانه اطلاعات و مطالب موجود از این اثر داوینچی به نسبت دیگر آثار او بسیار کمتر است و باید منتظر ماند تا مطالب جدیدی در این مورد منتشر شود.

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

رموز نقاشی مرد ویترویوسی

نماد این نقاشی در لباس فضانوردان

نماد این نقاشی در لباس فضانوردان

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

24 پاسخ

 1. میلاد گفت:

  واو عالی بود ادمین

 2. Mahdi 24 گفت:

  سوالی که برام همیشه وجود داشته اینه که بعضی از این موارد چرا هیچ وقت دست همه محققین نمی رسد و فقط هر چند سال یک بار توسط افراد خاصی بررسی میشه؟

 3. fun گفت:

  خوش سلیقه.

 4. مانی گفت:

  داوینچی آدم منحرفیه. همش طرح های لخت و پتی.

 5. مؤش گفت:

  چ موضوعات بکری انتخاب میکنید

 6. محمدی گفت:

  بنظرم که جز چرت و پرت چیزی نبود.

 7. هستیا گفت:

  گونیا و پرگار… ولی من ی جا خوندم نماد فراماسون جغده.

 8. ali گفت:

  یاد موجودات فضایی افتادم. اینکه گفتن همجنسباز عجیب نی؛ تازگیا دارن همه رو ملقب به gay میکنن.

  • مهدی گفت:

   ملقب چیه؟ داوینچی همجنس‌گرا بوده و اینو منابع متعدد تاریخی نوشتن. فروید تو یکی از نامه های معروفش به مادر یکی از بیماران، از داوینچی به عنوان یه فرد همجنسگرای موفق نام میبره.

 9. حسین پور گفت:

  داوینچ شبیه بابانوئل ه.

 10. panda گفت:

  ویتروویوس مثل ویروس شد اسمش. بز و مزخرفاتی که در طرح دیده شده صرفا اdelusion بوده .

 11. بهجت الدوله گفت:

  بیخودی دارید پیچیده بغرنج جلوه ش میدید.

 12. ژولی گفت:

  ادمین حس میکنم شما فقط نظرات مثبت رو قید میکنید و اونایی ک ب تریج قباتون برمیخوره رو حذف کردید.

  • scpience گفت:

   باور بفرمایید همه نظرات رو تایید میکنیم ولی اگه فکر میکنید نظری دادید که تایید نشده مشکل از ورد پرسه
   قبلا هم پیش اومده که نظرات تو ورد پرس فرستاده میشن ولی ثبت نمیشن علتشو نمیدونم البته

 13. مونا گفت:

  منم خوشم نیومد از ریخت ش. مرد زشتی رو بتصویر کشیده.

 14. بهنام گفت:

  داوین چی مثل نخودچی. با این ریش و پشم و اون شمایل نمیخوره بش homosex باشه.

 15. mehrnaz گفت:

  بدم میاد از اینجور طرحها. بهتر بود این چیزای غیر اخلاقی رو بیخیال میشدید.

 16. بهنام گفت:

  بابا انقد بی اخلاقی ش زیاده که ما پوکیدیم.

 17. فرشیدجون گفت:

  تفسیر نقاشی های مکتب سوررئالیسم رو هم بذارید.

 18. miami گفت:

  عکس لباس فضانورده فقط.

 19. elham گفت:

  جالب بود مچکرم
  لطفا درباره فراماسونری هم مطلب بگذارید

 20. فلانی گفت:

  طرح جالبیه
  بنظر میرسه دو تا طرح مجزا از دو نفر هست که یه پا رو روی زمین گزاشتن و یکی پار به سمت راست باز کرده و یکی به سمت چپ و برای حفظ تعادولشون هم یکدست بالا و بک دست پایین هست شاید چهره این طرح هم دو چهره مجزا باشه

 21. مهرداد گفت:

  کاملا بی محتوا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *