یک تئوری عجیب، تپه اسرارآمیز پاتومسکی، انفجار تونگوسکا، فرونشست های منطقه ی یامال و گنبدهای دره ی مرگ

سیبری سرزمینی دورافتاده، یخ زده و پر از رمز راز است و در این مطلب قصد داریم با محوریت تپه اسرارآمیز پاتومسکی به بررسی یک تئوری بسیار عجیب بپردازیم. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در این مطلب در ابتدا به بررسی چند پدیده و اتفاق عجیب خواهیم پرداخت و درنهایت تلاش خواهیم کرد یک تئوری بسیار عجیبتر را بررسی کنیم.

تپه اسرارآمیز پاتومسکی

تپه اسرارآمیز پاتومسکی یکی از عجیب ترین پدیده های کشف شده در طبیعت است که در نقطه ای بسیار دورافتاده و جنگلی در جنوب روسیه قرار گرفته. این تپه از میلیون ها تکه سنگ کوچک با ارتفاع 40 متر و ابعاد 160 متر تشکیل شده که در مرکز آن برجستگی دیگری به ارتفاع 12 متر قرار گرفته و وزنی چندین میلیون تنی دارد.

تپه اسرارآمیز پاتومسکی در سال 1949 توسط زیست شناسی که برای بررسی گونه های جانوری عازم نقاط یخ زده و دور افتاده ی سیبری شده بود کشف شد و در همان زمان گزارشات بسیار عجیبی از تاثیر این تپه بر رفتار و حالات فیزیکی و روحی انسانها ثبت گردید با اینحال تا مدتها و به دلیل عدم علاقه ی جامعه ی علمی به بررسی چنین پدیده هایی پدیده ی تپه اسرارآمیز پاتومسکی مسکوت ماند.

بر اساس بررسی ها تپه اسرارآمیز پاتومسکی کمتر از 400 سال عمر دارد و با وجود تئوری های متفاوت تاکنون منشا و دلیل تشکیل شدن آن مشخص نشده است.

تپه اسرارآمیز پاتومسکی

تپه اسرارآمیز پاتومسکی

 

تئوری ها

از زمان کشف تپه اسرارآمیز پاتومسکی تئوری های زیادی برای توجیه شکل عجیب و تاثیرات شدید آن مطرح شده که این تئوریها از یک دهانه ی کوچک آتش فشانی تا نوعی سنگ آسمانی ناشناخته و حتی قسمتی از دنباله دار برخورد کرده به زمین در انفجار تونگوسکا را شامل میشود و امروزه با توجه به فعالیت های زمین شناسی منطقه ثابت شده است که به احتمال بسیار زیاد این تپه حاصل برخورد یک جسم ناشناخته ی آسمانی بوده است اما دلیل شکل خاص آن همچنان نیز نامعلوم است، به هرحال با وجود تمام تلاش ها برای یافتن منشا تپه اسرارآمیز پاتومسکی در سال 2010 دریک همایش زمین شناسی برای آخرین بار به این پدیده اشاره شده و عنوان شد که تعیین دقیق منشا آن ممکن نیست.

یکی از عجیب ترین مواردی که با توجه به امکان سفر افراد علاقه مند به مکان این تپه گزارش شده و درنهایت توسط تیم های علمی متعددی نیز تایید گردید موضوع بسیار عجیب ایجاد ناراحتی و حس روانی سنگین و بسیار بدی است که در اطراف تپه اسرارآمیز پاتومسکی ایجاد میشود به شکلی که در گزارشی آمده است: احساس استرس و دلشوره ای که در نزدیکی این تپه وجود دارد بمانند زمانی است که خبر مرگ عزیزی را به انسان میدهند!

انفجار تونگوسکا

انفجار تونگوسکا حادثه ای بود که در 30 جون 1908 بر فراز منطقه ای گسترده از سیبری اتفاق افتاد و موجب تخریب منطقه ای بسیار وسیع شده و حداقل  80 میلیون درخت را تخریب کرد و با سند قرار دادن مدارک موجود و گفته های شاهدین این انفجار میتوانسته حاصل ورود نوعی سنگ آسمانی به جو زمین بوده باشد که در ارتفاعی حدودا صد کیلومتری از هم پاشیده و منفجر شد که قدرت این انفجار احتمالا هزار برابر انرژی رها شده از بمب اتمی هیروشیما بوده است.

شاهدین این انفجار در گزارشات خود مطالبی درمورد نور شدید، حرارت بالا و درنهایت موج انفجار بسیار قدرتمندی ذکر کرده اند که با انفجار یک سنگ آسمانی در ارتفاع بالا کاملا مطابقت میکند.

بر اساس ادعاهای مطرح شده توسط زمین شناسان دریاچه ی کوچک “چکو” میتوانسته به دلیل برخورد قسمتی جدا شده از این جرم آسمانی تشکیل شده باشد با اینحال در کنار این موضوع سه نقطه ی بسیار گسترده در همان محیط قرار دارد که با وجود گذشت بیش از صد از سال این حادثه همچنان کاملا بایر و خشک هستند و هیچ درختی در آنها رشد نکرده است و نکته ی عجیب اینجاست که با وجود بررسی خاک این نقاط تاکنون هیچ دلیلی برای این پدیده ی عجیب کشف نشده است!.

انفجار تونگاسکا حتی تا سال ها پس از کشف بمب اتم نیز قوی ترین اتفجار ثبت شده توسط بشر مدرن بود اما در میان تمام این موارد یک تئوری بسیار عجیب اما قابل تامل وجود دارد که میتواند مورد توجه قرار بگیرد و نکته ی جالب تر اینجاست که در سال های اخیر محققین بسیاری اقدام به تحقیقاتی در این زمینه کرده اند.

انفجار تونگوسکا

انفجار تونگوسکا

نقاطی که درخت در آنها رشد نمیکند

نقاطی که درخت در آنها رشد نمیکند

فرونشست های منطقه ی یامال

یکی از جدید و عجیب ترین کشفیات سال های اخیر در سیبری در منطقه ی شمالی این منطقه است که مربوط به فرونشست های بسیار عظیمی است که در نقاط بسیار دورافتاده و سردی در روسیه کشف گردید و با وجود ارائه ی تئوری هایی بمانند آب شدن یخ و فروریختن لایه های بالایی عظمت و عمق این فرونشست ها به حدی است که بسیاری از زمین شناسان مدعی هستند ایجاد آنها تنها با فرونشست یخ ممکن نیست.

بر همین اساس در سال های اخیر تحقیقات بسیاری روی مجموعه ای نه تایی از این فرونشست ها که بعضی از بیش از 30 متر عمق دارند انجام شده و در یک مقاله ی بسیار عجیب که در سال 2011 منتشر شد گروهی از دانشجویان دانشگاه مسکو مدعی شدند که آثاری از کند و کاوی بسیار باستانی در این منطقه وجود دارد و به نظر میرسید چیزی از این فرونشست های عظیم خارج شده است.

در حال حاضر بمانند دیگر پدیده های عجیب ثبت شده در سیبری پاسخ و توضیحی برای دلایل تشکیل این فرونشست ها وجود ندارد و باید به این نکته توجه داشت که مکان تمام این پدیده ها در نقاطی از زمین واقع شده است که تراکم جمعتی آن حتی به هزار نفر نیز نمیرسد و تنها قبایلی باستانی و مردمان محلی در آن زندگی میکنند.

فرونشست های منطقه ی یامال

فرونشست های منطقه ی یامال

فرونشست های منطقه ی یامال

فرونشست های منطقه ی یامال

تئوری ها و افسانه ی عجیب و گنبدهای دره ی مرگ

حدود 150 سال قبل برای اولین بار محققینی کنجکاو که اکثر آنها زیست شناس بودند برای بررسی شرایط زندگی و گونه های جانوری عازم مناطق مختلفی از سیبری شدند اما آنچه یافتند چیزی بسیار عجیب تر بود.

در گزارشات ثبت شده توسط تعدادی از این محققین گزارشات بسیار عجیبی از وجود گنبدهایی فلزی و بیگانه در نقاطی بسیار دوردست و جنگلی از سیبری وجود داشت که به هیچ وجه قابل توجیه و بررسی نیست چراکه علاوه بر بکر بودن این نقاط این انسانها اولین افرادی از بشر مدرن بودند که پا در این سرزمین های بکر میگذاشتند.

این گزارشات پس از ثبت شدن برای مدتها بدون جلب توجه علاقه مندان چندانی رها شد تا اینکه پس از سال 1920 باز هم هیجان بسیاری پیرامون این موضوع رشد کرده و بسیاری از دانشمندان عازم این مناطق شدند و حتی در سال های پیش از آغاز جنگ جهانی دوم آلمان نازی قصد داشت افرادی را برای بررسی به این نقاط اعزام کند.

در سال 1930 گروهی از محققین روسی-اتریشی برای بررسی درختان و پوشش گیاهی مناطق مرکزی سیبری عازم این منطقه شدند و برای دومین بار گزارشی از وجود گنبدی عجیب و براق در منطقه ای جنگلی و کاملا بکر و دورافتاده ثبت شد، نام این مکان به زبان مردمان محلی آن منطقه که قوم “ننست” نام دارند “دره ی مرگ” است و بر اساس گزارشات ثبت شده این گنبد ها گاه از زیر زمین با ایجاد صدایی بسیار بلند پدیدار میشدند که بیشتر این پدیدار شدن ها شب ها اتفاق میوفتاده است.

مردمان ننست یکی از نژادهای انسانی در حال انقراض هستند که در حال حاضر تعداد آنها در کل دنیا به 50 هزار نفر نمیرسد و از نظر ژنتیکی با مردمان مغول نزدیکی بیشتری دارند و هزاران سال است که در سیبری و مناطق سرد و خشک آن زندگی میکنند.

به شکل عجیبی پس از بررسی هایی توسط انسان شناسان و افراد محقق مشخص شد که در افسانه های این مردم اشارات بسیار مستقیمی به وجود گنبدهایی در مناطقی دورافتاده ی سیبری وجود دارد که بوسیله ی خدایانی آسمانی و برای حفاظت از زمین در برابر سنگهای آسمانی و دشمنانی از جهان های دیگر قرار گرفته اند و بر این اساس این گنبدها در 15 نقطه ی متفاوت از این جنگل ها قرار دارند و میتوانند هر زمان که خواستند به سطح زمین آمده و چیزی شعله مانند را به سمت سنگ های آسمانی شلیک کرده و از برخورد آنها با زمین جلوگیری کنند و در نهایت دوباره در زمین فروبروند.

در سال های اخیر منابع عموما نامشخصی مدعی شده اند نیروهای نظامی شوروی در سال 1965 پس از کندن چاله ای بزرگ موفق به نفوذ به درون یکی از این گنبدها شدند و بر اساس ادعاهای این منابع این گنبدها بسیار بزرگتر هستند و مانند یک کره ی بزرگ هستند که قسمت کوچکی از آنها در نزدیکی سطح زمین واقع شده است و دارای تونلها و راهروهای متفاوتی نیز میباشند.

گنبدهای دره ی مرگ

گنبدهای دره ی مرگ

آخرین کاوش برای یافتن گنبدهای دره ی مرگ به سال 2013 برمیگردد که در آن تیمی از محققین راهی دورافتاده ترین نقاط سیبری شدند و درنهایت چندین مکان بسیار عجیب و باتلاق مانند را در میان جنگلها یافتند که بر اساس شواهد و مدارک ثبت شده که به شکل عجیبی بسیاری از آنها هرگز رسانه ای نشدند در یک مورد این تیم شاهد ظاهر و ناپدید شدن شئی فلزی و گنبدی شکل از زیر خاک بود.

امروزه مشخص شده است که نقاطی که گفته میشود این گنبدها در آن قرار دارند به وضوح از نظر پوشش گیاهی با اطراف متفاوت هستند و اقامت طولانی مدت در نزدیکی این مکانها موجب سردرد، سرگیجه و از دست دادن تدریجی دید میشود که تا حدی مشابه تاثیرات مواد رادیواکتیو میباشد.

حال در این میان یک تئوری بسیار عجیب وجود دارد که مدتی است به شدت رایج شده است و آن تئوری این است که آیا امکان دارد انفجار شهاب ها بر فراز سیبری و بروز حوادثی مانند انفجار تونگوسکا و چلیابینسک و به طور کلی عدم برخورد شهاب ها و سنگهای عظیم به زمین در سال های اخیر و درحالی که همواره شاهد برخورد این اجرام به ماه و دیگر سیارات نزدیک زمین بوده ایم حاصل وجود این گنبدها باشد؟

بر اساس این تئوری تمام موارد ذکر شد در این مطلب به شکل بسیار عجیبی به هم مربوط هستند و تپه اسرارآمیز پاتومسکی خود یکی از این گنبدهاست و فرونشست های عظیم یامال جایگاه اجسامی باستانی از تمدنی بسیار قدیمی بوده اند که زمین را ترک کرده اند!.

در سال 2017 در اتفاقی جالب گروهی 8 نفره از آمریکا با سفر به سیبری قصد حفر یک حفره ی کوچک در نوک تپه اسرارآمیز پاتومسکی را داشتند اما پس از تنها 1 متر پیشروی به لایه ای بسیار محکم و تیره از چیزی که خودشان “مشابه سنگ اما خصوصیات فلز” را داشت رسیدند.

در کلیپ زیر میتواند قسمتهایی از یک گزارش را برای یافتن گنبد ببینید که در آن مطالبی درمورد خصوصیات این گنبدها به مانند فلزی و خالی بودن آنها و همچنین تاثیرات آنها بر محققین دیده میشود. (با توجه به عدم نمایش زیرنویس در آپارات کلیپ بدون زیرنویش میباشد.)

منبع: wikipedia

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

6 پاسخ

 1. milad گفت:

  فوق العاده بود

 2. booboo گفت:

  ادمین خیلی حال دادی بهمون
  دمت کاملا گرم

 3. mehrnaz گفت:

  چرا نوشتید جامعه علمی علاقه ای به این موضوع نداره؟!

  • scpience گفت:

   اصولا به خیلی از مطالب به خاطر احتمال مسخره شدن تو جامعه ی علمی پرداخته نمیشه.
   من خودم تا جایی که میدونم تو سال های اخیر تنها دانشمندی که جرئت کرده در مورد مسائلی مثل یوفو و کلا موضوعات اینطوری صحبت کنه فریمن دایسون بوده.

 4. elham گفت:

  مرسی عالی بود

 5. Ufo گفت:

  عالی به منم سر بزنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *