آیا برای اولین بار شاهد انرژی منفی بوده ایم؟

موضوع وجود انرژی منفی بحثی بسیار پیچیده در فیزیک است که سالهاست حتی روش دیدن چنین پدیده ی عجیبی نیز نامشخص بود اما اخیرا پیشرفت های صورت گرفته است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

یکی از مفاهیم بسیار عجیب در فیزیک که با وجود اینکه ضروری بنظر میرسد اما قابل توضیح و توصیف نیست انرژی منفی است. به طور کلی اینکه چطور میتوان مفهومی انتزاعی و مشخص مانند انرژی را به شکل منفی نیز تصور کرد بسیار سخت است با اینحال اخیرا نشانه هایی از احتمال وجود ذراتی با انرژی منفی در سیاه چاله ها مشاهده شده است.

بیش از 15 سال است که موفق به ثبت شواهدی دقیق از فواره ی پلاسمای خارج شده از قطب های سیاه چاله ها بودیم با این حال در این میان یک موضوع بسیار عجیب وجود دارد که تاکنون روشی برای پاسخ به آن وجود نداشت.

با توجه به وجود گرانش بسیار قوی در محیط اطراف یک سیاه چاله نحوه ی تشکیل این فواره ها همواره موضوعی بحث برانگیز بوده است اما در روزهای اخیر محققان در دانشگاه هاروارد و البته ناسا پاسخی بسیار عجیب را برای روش شکل گیری این فواره ها مطرح کرده اند، انرژی منفی .

این تئوری جالب توانسته دو بخش کاملا جدا یعنی انرژی و سیاه چاله ها را به هم مربوط کند که با توجه به توصیفات ریاضی آن اینگونه بنظر میرسد که میدان مفناطیسی بسیار قدرتمند سیاه چاله ها میتواند در قطب های آن موجب ایجاد ذراتی با انرژی منفی شود. این تئوری در ماه های اخیر مطرح شده است اما تئوری دیگری نیز برای روش ایجاد انرژی منفی وجود دارد که سال ها قبل مطرح شده بود.

تئوری دیگر برای توصیف خروج این فواره ها از سیاه چاله بوسیله ی پنروز مطرح شده که در آن بیش از میدان مغناطیسی، ممنتوم سیاه چاله ها مورد توجه قرار میگیرد که بر این اساس انرژی ممنتوم سیاه چاله در تماس با افق رویداد و محیط بیرونی آن میتواند موجب ایجاد این فواره ها شود.

آیا برای اولین بار شاهد انرژی منفی بوده ایم؟

آیا برای اولین بار شاهد انرژی منفی بوده ایم؟

در این توصیف بسیار جالب که بوسیله ی پنروز مطرح شده درواقع پدید آمدن انرژی منفی ناشی از چرخش اجرام متلاشی شده در محیط بیرونی سیاه چاله در عکس جهت چرخش خود سیاه چاله است، هر دو تئوری مطرح شده به شکلی فرضی میتوانند موجب بوجود آمدن انرژی منفی شوند با اینحال با توجه به مفهوم عجیب و عدم امکان آزمایش این تئوری ها تاکنون هیچ اثباتی بر این قضایا وجود نداشت.

در آزمایش های اخیر سعی شده با استفاده میدان های مغناطیسی بسیار قوی در محیط های کوچک چیزی شبیه به آنچه در سیاه چاله حادث میشود را شبیه سازی کرد که به شکل بسیار جالبی مشخص شده است که الکترون ها و پوزیترون ها در خلاف جهت چرخش سیاه چاله ی فرضی به حرکت درمیابند و در کنار این موضوع و تاثیرات نیروی مفناطیسی به نظر میرسد که انرژی منفی به شکل واقعی در این ذرات تشکیل میشود.

بر اساس بررسی های انجام شده در این زمینه اگر شما به عنوان یک ناظر در کنار این ذرات باشید چیز خاصی را مشاهده نخواهید کرد اما یک ناظر بیرونی آنها را با انرژی منفی مشاهده خواهد که این موضوع از نتایج نسبیت خاص در این زمینه بوده است.

با اینحال تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد اما اگر بتوان چنین چیزی را اثبات کرد کاربردهای ممکن آن در فیزیک میتواند بسیار تکان دهنده باشد و حتی موجب ایجاد شاخه ای کاملا جدید شود.

منبع: sciencedaily

sciencedaily

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

4 پاسخ

  1. pishuu گفت:

    ادمین این چیزای عجیب غریب از کجا کشف میکنید؟!

  2. lollipop گفت:

    سبک نگارش این متن واقعا خوبه.

  3. elham گفت:

    خیلی جالب بود مچکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *