سیاره ی ایکس ممکن است چیز دیگری باشد!

داستان تخیلی سیاره ی ایکس امروزه نه تنها به موضوعی بسیار مهم تبدیل شده بلکه اخیرا حتی ماهیت احتمالی این سیاره نیز زیر سوال رفته است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در سال های اخیر تاثیرات گرانشی جرم بسیار بزرگی بر روی کمربند کایپر موجب شد که دانشمندان با حیرت و کنجکاوی تمام به دنبال سیاره ی ایکس باشند، سیاره ای که تا همین 10 سال قبل موضوعی تخیلی به نظر میرسید و بسیاری از اخترشنان به کلی منکر احتمال وجود آن بودند.

در تحقیقات اخیر اما مشخص شده است که تعدادی جسم بسیار پرجرم در لبه ی منظومه ی شمسی و فراتر از مدار نپتون قرار دارند که به شکلی عجیب و ناهماهنگ با دیگر اجرام حرکت میکنند و کسی دلیل این موضوع را نمیداند.

از مهم و قدیمی ترین تئوری ها در پاسخ به این ناهماهنگی ها که امروزه با استفاده از تغییرات گرانشی اجرام اطراف قابل مشاهده است موضوع احتمال وجود سیاره ی نهم است که اخترشناسان سال هاست در جستجوی آن هستند.

تئوری دیگری اما اخیرا بوسیله ی “انترانیک سفیلیان” از کمبریج مطرح شده که احتمال وجود چندین جرم کوچکتر اما بسیار چگال در کمربند کایپر را بررسی میکند که موجب شده تغییرات گسترده ی عجیبی در اطراف این کمربند ایجاد شود. این تئوری هرچند چند سال قبل مطرح شد اما برای اولین بار است که با محاسبات دقیق سعی شد مدار احتمالی سیاره ی ایکس یا اجرام چگال بدست آورده شود.

یکی از عجیبترین نکات درمورد کمربند کایپر جهت و مدار حرکتی بعضی از اجرام گاها بزرگ است که شدیدا نامنظم و ناهماهنگ با بقیه ی اجرام اطراف خود حرکت میکنند که همین موضوع موجب شده بیشتر اخترشناسان به وجود جرمی یا اجرامی دیگر در فرای دید ما واقف شوند.

سیاره ی ایکس ممکن است چیز دیگری باشد!

سیاره ی ایکس ممکن است چیز دیگری باشد!

و البته تمام این تلاش ها در حالی صورت میگیرد که تا سال ها قبل کمربند کایپر مکانی مرده و سرد تصور میشد و اصولا کمتر اخترشناسی در تلاش برای بررسی آن بود.

بر اساس گفته های اخترشناسان مدار بعضی از اجرام کمربند کایپر که تاکنون شناسایی شده اند بسیار عجیب و غیرطبیعی است و تعدادی به طور کامل از منظومه ی شمسی خارج میشوند که دلیل این موضوع با توجه به تاثیرات گرانشی سیارات بزرگ و پرجرم منظومه ی شمسی همچنان نامشخص است.

در حال حاضر بسیاری از محققان در حال بررسی این موضوع هستند و اخیرا ناسا در همکاری با دانشگاه هاروارد اقدام به آغاز طرحی جدید برای کشف سیاره ی نهم کرده است.

منبع: www.sciencealert.com

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *