جهان قابل مشاهده و پوچی، آیا عالم محو خواهد شد؟

یکی از مرموز و ترسناک ترین نقاط عالم جایی فراتر از توانایی مشاهده ی ما با علم امروزی است، جایی فراتر از جهان قابل مشاهده. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در لبه ی جهان قابل مشاهده و جایی فراتر از دید ما کهکشان ها، سیارات و تمدن های عظیمی که ممکن است در آنها باشند در حال محو شدن و ورود به فضایی غیرقابل مشاهده هستند.

در سال های دور اینگونه تصور میشد که این اجرام و کهکشان ها نابود میشود اما امروزه ثابت شده است که این مواد از میدان دید ما خارج شده و به جایی که “جهان غیرقابل مشاهده” خوانده میشود پرتاب میشوند، با اینحال اگر بخواهیم تا حد کمی این پدیده ی عجیب و ترسناک را درک کنیم باید نکات مهم دیگری را نیز بدانیم.

جهان قابل مشاهده و پوچی، آیا جهان محو خواهد شد؟

جهان قابل مشاهده و پوچی، آیا جهان محو خواهد شد؟

سوال اول

هزاران سال است که بشر از عظمت و وسعت عالم احساس عجز و ناتوانی کرده است و این موضوع موجب شده سوالاتی مانند، این عالم تا کجا ادامه دارد یا آیا جهان دارای لبه و محدوده ای است؟ آیا این عالم از ابتدا وجود داشته یا حادثه ای موجب تشکیل آن شده است؟ و هزاران سوال بزرگ دیگر را از خود بپرسد و در واقع تمام علوم و زحمات دانشمندانی مانند نیوتن و انیشتن و همه ی بزرگان تنها تلاش هایی برای پاسخ به این سوالات بوده است.

امروزه میدانیم که به احتمال بسیار زیاد باید این حقیقت را قبول کنیم که عالم بینهایت بزرگ است چراکه اگر برای جهان محدوده ای خاص قائل شویم به سادگی و با استفاده از اصول نیوتون باید شاهد سقوط عالم روی خودش باشیم، با اینحال با استفاده از مفهومی بنام پارادوکس اولبر دانشمندان میدانند که فقط این مورد دلیلی بر صحت این فرضیه نیست. (بر اساس پارادوکس اولبر تاریکی آسمان شب حاصل بینهایت بودن وسعت عالم است) و به طور کلی موضوع محدود یا نامحدود بودن عالم همچنان بحثی غیرقابل اثبات است.

در سال 1913 اخترشناسی بنام “وستو اسلیفر” با آنالیز کردن طیف های نوری رسیده از دیگر نقاط عالم اثبات کرد که کهکشان ها و هر آنچه در عالم است در حال دور شدن از ماست و در نهایت ادوین هابل با بررسی امواج رسیده و کشیدگی این امواج نوری به سمت قرمز برای اولین بار تئوری بزگتر شدن عالم را مطرح کرد.

با استفاده از تئوری بالا و شواهد موجود میتوان به این نتیجه رسید که عالم هر لحظه نسبت به لحظات قبل بزرگتر میشود و با فرض امکان بازگشت به زمان اولیه میتوان به زمان و مکانی که آنرا لحظه ی بیگ بنگ مینامند رسید.

با استفاده از مدل های متفاوت و شبی سازی پیشرفته در پیشرفته ترین موسسات جهان امروزه تخمینی برای عمر عالم زده شده است، حدود 13.80 میلیارد سال و میتوان گفت که 9 هزار سال پس از تولد اولین تمدن ها روی زمین انسان توانسته پاسخ نسبی و قابل قبول به برخی از بزرگترین سوالات خود بدهد.

افق های بینهایت

در اواخر قرن 20 ام میلادی دو گروه از دانشمندان مسئول یافتن نرخ رشد و یا کاهش گسترش افق های عالم شدند و در نهایت سال ها بعد نتیجه این مطالعات و تحقیقات اعلام شد، نرخ گسترش عالم در حال کاهش نیست و اینگونه به نظر میرسد که عالم و نقاط بسیار دور دست جهان قابل مشاهده با سرعتی بسیار زیاد در حال دور شدن از ما هستند.

نکته ی بسیار جالبی که در این بررسی ها اثبات شد این بود که نه تنها مواد موجود در عالم بلکه خود ماهیت و سازه ی فضا نیز در حال دور شدن از ما و در واقع کشیده شدن است و با وجود اینکه برای سرعت مواد سرعتی محدودی وجود فضا سرعت گسترشی ندارد و میتواند از سرعت نور نیز سریع تر رانش کند.

بر اساس بررسیهایی در سال 2017 وسعت قابل مشاهده ی عالم 46 میلیارد سال نوری است و این میزان با سرعتی بسیار زیاد درحال گسترش است.

جهان قابل مشاهده و پوچی، آیا جهان محو خواهد شد؟

جهان قابل مشاهده و پوچی، آیا جهان محو خواهد شد؟

عالم سیاه

جهان قابل مشاهده در واقع کره ای بسیار عظیم است که هرچیزی که توانسته ایم آنرا ببینیم درون آن قرار گرفته است و هر آنچه فراتر از این میدان دید قرار دارد برای ما غیرقابل مشاهده است و در جایی بنام “عالم غیرقابل” مشاهده قرار دارد. (دلیل این موضوع میتواند نبودن لازم برای رسیدن نور این قسمت های دنیا به ما نیز باشد).

موضوع نرسیدن نور عالم به ما از آنجا می آید که با توجه به افزایش شتاب عالم در فاصله گرفتن از ما و در لبه ی جهان قابل مشاهده و با توجه به اینکه این افزایش فاصله با سرعتی فراتر از نور در حال رخ دادن است نتیجه بسیار ترسناک و عجیب خواهد بود، ما هرگز موفق به مشاهده ی این مناطق از عالم نخواهیم شد.

نتیجه گیری بالا به این معنی است که اگر همین الان موفق به ترک کره ی زمین با سرعت نور شویم در نهایت تنها قادر به رسیدن به 3 درصد از جهان قابل مشاهده خواهیم بود و 97 درصد باقیمانده برای همیشه خارج از دسترس ما خواهند بود و این تنها درمورد جهان قابل مشاهده است و با توجه به اینکه شتاب گرفتن عالم همواره در حال افزایش است در انتها به جایی خواهیم رسید که شاید نتوانیم به هیچ جایی از جهان برویم، حتی اگر روزی تکنولوزی ساخت آنرا داشته باشیم.

برای القای یک حس جالب این فرض را در نظر بگیرید که اگر زمین تا ابد باقی بماند و نابود نشود روزی خواهد رسید که تمام کهکشان ها و عالم قابل مشاهده به خارج از دید ما رفته و در نهایت چیزی در آسمان برای مشاهده باقی نخواهد ماند! و در کنار تمام اینها سوال بسیار بزرگتری باقی میماند، چرا جهان قابل مشاهده در حال گسترش است و چه چیزی در فرای این عالم نهفته است؟

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

18 پاسخ

 1. Ar گفت:

  جدای از اینکه خود مطلب خیلی عالی بود نثرت هم در این نوشته فوق العاده بود فردین !!
  حس بسیار غریبی رو بهم القاء کرد !!

 2. ali گفت:

  شمابهترین ادمین خاورمیانه بلکه دنیا هستید.

 3. موش گفت:

  نگارش این مطلب نشونه اینه که نویسندگانش شدیدا خوش سلیقه ند.

 4. لوک خوش شانس گفت:

  من که حظ بردم از خوندن این متن ناب

 5. کمالی گفت:

  کاش تموم مطالب تون این سبکی بود.

  • scpience گفت:

   باور بفرمایید خیلی سخته ولی واقعا در تلاشیم مشکلاتو تا حد توان بر طرف کنیم

 6. fun گفت:

  به به و چه چه. لایک بسیار تقدیم ب شما.

 7. hannibal گفت:

  چه می کنید آقا ترکوندید. تبریکات ویژه..

 8. fereydun گفت:

  بشدت جالب. فوق العاده عمیق.

 9. توسلی گفت:

  من دچار سندرم کاپگراس شده بودم ینی حس میکردم شما فردین سابق نباشید. ولی با دیدن چندین پست ویژه..

 10. صادق گفت:

  عجب پست توپی.مخصوصا اونجاش که راجب جهان غ ق مشاهده و پارادکس البر صحبت میکنه.

 11. mohamadamin گفت:

  اصلا به عمرم این چیزا رو ندیده بودم. این حتی از جهانهای موازی هم جالبتره رفیق.

 12. marie گفت:

  خلاقانه بود. ممنونم.

 13. fullower گفت:

  خوش بحالتون ادمین. کاربرها شمارو سرشون میذارن حلواحلوا میکنن.

 14. dr گفت:

  spectacular

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *