تلاش ها برای عکس برداری از یک سیاه چاله و شباهت آن با فیلم بین ستاره ای

دانشمندان اخیرا موفق شده اند به عکس برداری از بخش هایی از یک سیاه چاله اقدام کنند و این عکس تا حد زیادی مشابه تصاویر فیلم بین ستاره ای نولان است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

با رسیدن سال 2019 در حال نزدیک ترین شدن به پاسخ یکی از مهم ترین سوال ها در تاریخ اخترشناسی خواهیم بود، سالی که احتمالا بتوانیم در آن به بسیاری از سوالات مهم درمورد سیاه چاله ها پاسخ دهیم.

یکی از مهم ترین نکات درمورد سیاه چاله ها با وجود شهرت عالم گیر این پدیده ی عجیب این موضوع است که ما تابحال نتوانسته بودیم تصویر دقیقی از یک سیاه چاله داشته باشیم که این موضوع از آنجا حاصل میشود که سیاه چاله ها اصولا به خاطر عدم فرار حتی نور از آنها غیرقابل مشاهده نیستند که این موضوع شامل اشعه ی ایکس و هر موج دیگری نیز میشود.

نقطه ای از سیاه چاله که موجب نامرئی شدن آن میشود افق رویداد نام دارد که در آن قوانین فیزیک از هم میپاشند و همچنان اطلاعات دقیقی در مورد ماهیت آن و البته سرنوشت نهایی و حوادث پس از آن نداریم.

با وجود اینکه امکان مشاهده ی مستقیم سیاه چاله وجود ندارد در سال های اخیر تلاش هایی برای عکس بردرای از بخش افق رویداد سیاه چاله ها انجام شده است و “تلسکوپ افق رویداد” کمک بسیاری در این زمینه به دانشمندان کرد با اینوجود سال ها قبل و در سال 1978 فیزیکدانی بنام “ژان پیر لومنت” روشی خاص برای بررسی افق رویداد سیاه چاله ها را مورد بررسی قرار دارد.

لومنت در آن سال ها با استفاده از کامپیوتر IBM 7040 برنامه ای برای توصیف شکل ظاهری یک سیاه چاله از دید یک ناظر ثابت را طراحی کرده و ساخت با اینحال به شکل عجیبی تا سال های اخیر هیچ اخترشناسی علاقه ای به شکل ظاهری سیاه چاله ها از خود نشان نمیداد و اکثرا همان شکل دایره ای دو بعدی را در محاسابت خود به کار میبردند.

تلاش ها برای عکس برداری از یک سیاه چاله و شباهت آن با فیلم بین ستاره ای

تلاش ها برای عکس برداری از یک سیاه چاله و شباهت آن با فیلم بین ستاره ای

جالب است بدانید فیلم بین ستاره ای کریستوفر نولان که در سال 2014 ساخته شد و برنده ی نوبل فیزیک “کیپ تورن” در ساخت آن مشاوره ی علمی ارائه میداد در ساخت شکل ظاهری سیاه چاله از روش لومنت استفاده کرده بود و امروزه مشخص شده است که به احتمال بسیار زیاد این شکل ظاهری تا حد زیادی مشابه واقعیت است. (اما نه دقیقا)

بر اساس برنامه ریزی های دانشمندان احتمالا در سال 2019 شاهد اولین تصویر دقیق از یک سیاه چاله خواهیم بود.

منبع: eventhorizontelescope.org

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

4 پاسخ

 1. nushin گفت:

  نمیدونستم قسمتی از سیاه چاله نامرئیه.

 2. @ گفت:

  سیاه چاله، چاله چوله.. همش فرضیات

  • scpience گفت:

   سیاه چاله فرضیه نیست
   از نتایج نسبیت عام هستش و وجودش کاملا اثبات شدست

 3. Ali گفت:

  اینکه میگن میشه توش تو زمان سفر کنی حقیقت داره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *