پروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشر

ایلان ماسک و اسپیس ایکس در حال اجرای یک انقلاب دیگر در زمینه ی سفر های فضایی هستند، پروژه ای بنام کشتی فضایی که بنظر میرسد به موفقیت رسیده است. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در حالی که در سال های اخیر اسپیس ایکس موفق به اجرای روش های نوین و کم هزینه تری برای سفر به فضا شده است که نتایج این فعالیت ها فالکون 9 و هوی فالکون بودند تیم دیگری در حال کار بروی روی طرح جدیدی از موتورهای فضایی برای جایگزینی تمام سیستم های سنگین اسپیس ایکس بود که بیش از هرچیز برای سفرهای دور فضایی خصوصا به مریخ طراحی شده است.

ایلان ماسک مدتی قبل در توئیتر خود برای اولین بار پرده از این موتور برداشت و ثابت کرد که او و اسپیس ایکس واقعا میخواهند انسان را یک قدم به بزرگترین آرزوی خود که سفرهای فضایی است نزدیکتر کنند.

پروژه ی جدید اسپیس ایکس که “کشتی فضایی” نام دارد تست های اولیه را در تگزاش پشت سرگذاشته است و این موتور جدید نیز رپتور نام گرفته.

پروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشرپروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشر

پروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشر

رپتور یک موتور موشک قابل استفاده مجدد است که سوخت آن از سوخت های موجود در موشک های مورد استفاده به متان مایع فریزر و اکسیژن جایگزین شده است و همین موضوع علاوه بر افزایش حرارت احتراق و رانش موتور موجب کاهش هزینه ها و دستاوردهای جدیدی در این زمینه گردیده.

بر اساس برنامه های اسپیس ایکس کشتی فضایی 7 موتور رپتور خواهد داشت که هرکدام از این موتورها تقریبا دو برابر موتورهای استفاده شده در فالکون 9 قدرت دارند که در صوت تکمیل کشتی فضایی را با اختلاف به قوی ترین سیستم فضایی تاریخ تبدیل خواهد کرد.

ایلان ماسک در یکی از توئیت های خود درمورد موتور رپتور نوشت: ورژن اولیه قدرتی معادل 200 تن رانشخواهد داشت تا با بالاترین سرعت ممکن به ماه برود و ورژن بعدی رانشی بیش از 250 تن خواهد داشت.

بر اساس برنامه های منتشر شده از طرف اسپیس ایکس موتور رپتور در حال طی کردن مراحل ابتدایی تکامل خود است و احتمالا تا 5 سال آینده به طور کامل تکمیل خواهد شد و در پروژه های مختلفی خصوصا کشتی فضایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و درنهایت هدف نهایی توسعه ی این موتورها آغاز سفرهای فضایی به سیارات دور دستی مانند مریخ خواهد بود.

بنظر میرسد ساخت کشتی فضایی بدون در نظر گرفتن موتورها ماهیتی چندملیتی خواهد گرفت که علاوه بر آمریکا اتحادیه ی اروپا، ژاپن و چین نیز در ساخت آن همکاری خواهند کرد تا به سرعت آماده ی عملیاتی شدن گردد و درنهایت باید منتظر ماند و دید که آیا در زمان حیات ما روزی شاهد پرتاب دوباره ی انسان به ماه و البته پرواز تاریخی انسان به مریخ خواهیم بود یا نه که البته اگر چنین شود باید صف کشیده و دستان ایلان ماسک بزرگ را بوسید!.

پروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشرپروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشر

پروژه ی کشتی فضایی اسپیس ایکس و نزدیک شدن به آرزوی بشر

منبع: sciencealert

universetoday

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. tina گفت:

    فوق العادست ایلان ماسک

  2. bhfdh گفت:

    چقدر من این مرد رو دوست دارم ! چقدره ماهه این مرد ! از هر انگشتش یه نواوری میرسه .
    برای رفتن به ماه خیلی نباید منتظر بمونیم ! ایلان ماسک همین الان از یه میلیاردر ژاپنی سفارش برای سفر به ماه گرفته و اگه راکتش رو تکمیل کنه تا قبل ۲۰۲۵ بشر برمیگرده به ماه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *