برای سفر به نزدیک ترین ستاره به چه سفینه ای نیاز داریم؟

اگر روزی بتوانیم به نزدیک ترین ستاره سفر کرده و در یکی از سیارات آن زندگی کنیم به چه نوع سفینه ای نیاز خواهیم داشت؟ و آیا تنها مشکل سفینه است؟ با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

متاسفانه با توجه به قوانین نسبیت خاص ما هرگز موفق به رسیدن به سرعت نور نخواهیم شد و با توجه به این مشکل حتی اگر به این سرعت نزدیک نیز شویم باز هم به سال ها زمان نیاز خواهد بود تا بتوانیم به نزدیک ترین ستاره سفر کنیم. یکی از حقایقی که امروزه مشخص شده است و ممکن است عجیب به نظر برسد این نکته است که اگر از همین امروز شروع به ساخت سفینه ای برای سفر به نزدیک ترین ستاره کنیم و صدها نفر را در آن جا داده و در نهایت سفر خود را آغاز کنیم احتمالا زودتر از زمان رسیدن به تکنولوژی سرعت نور به ستاره ی مورد نظر خواهیم رسید!.

نزدیک ترین ستاره به ما “آلفا سنتوری” است که با تکنولوژی امروزی برای رسیدن به آن به حدودا 80 هزار سال زمان نیاز است پس بهترین راه برای رسیدن به این ستاره ساختن شهری فضایی است که تعداد مشخصی انسان بر آن سوار شده و دقیقا مانند زمین تا زمان رسیدن به مقصد زندگی کرده و بمیرند.

اما برای اجرای این کارها باید پاسخ سوالات بسیار مهمی را حداقل به شکل تخمینی دانست که برای یافتن پاسخی مناسب به این سوالات در ماه های اخیر تیمی از محققین در یک بررسی دقیق تلاش کردند از تعداد مناسب مسافرین تا اندازه ی سفینه را بیابند، این تیم تحقیقاتی از دانشگاه های مختلفی در اروپا با مدیریت فیزیکدانی بنام “فردریک مارین” فعال بود.

نتایج

تیم تحقیقاتی مورد نظر با استفاده از یک برنامه ی چندملیتی که بوسیله ی محققینی از رشته های متفاوت طراحی شده بود اثبات کرد که حداقل تعداد انسان ها برای سفر به ستاره ای دیگر برای جلوگیری از عدم وجود و بروز خطرات فیزیکی و ژنتیکی 98 نفر است چراکه قطعا برای حفظ نسل در نسل های آینده ازدواج داخلی و درون خونی وجود خواهد داشت.

همچنین با توجه به نیاز برای رشد و پرورش مواد غذایی سوال دیگری مطرح میگردد، چه مقدار فضا برای پرورش غذا لازم است؟

متاسفانه پاسخ این سوال رابطه ای ساده اما غیرقابل حل است چراکه هرچه سفینه سنگین تر باشد هزینه ها بیشتر خواهد شد و ارسال آن نیز سخت تر شده و در نهایت طراحی و ساخت آن نیز پیچیده تر میگردد.

به هرحال موضوع بزرگی سفینه و مقدار موارد غذایی و نیازهای انسانی همگی به هم مربوط میشوند و تیم تحقیقاتی فردریک مارین دراین مورد هم تحقیقاتی انجام داده است که بر این اساس با توجه به وزن، جنسیت و مشکلاتی که ممکن است برای خدمه ی این سفینه ی فضایی پیش آید برای یک سفینه ی فضایی 500 نفره که احتمالا ایده آل ترین شکل ممکن برای سفر به نزدیک ترین ستاره خواهد بود و با فرض یک رژیم غذایی ساده و عادی اما کامل به فضایی به مساحت 0.45 کیلومتر مربع نیاز است تا تمام نیازی های ممکن تامین گردند.

برای سفر به نزدیک ترین ستاره به چه سفینه ای نیاز داریم؟!

برای سفر به نزدیک ترین ستاره به چه سفینه ای نیاز داریم؟!

بر همین اساس و با توجه به امکان ایجاد جاذبه ی مصنوعی این سفینه باید حداقل 320 متر طول داشته و عرض یا شعاعی فراتر از 220 متر داشته باشد که طراحی، ساخت و ارسال آن به فضا را کاری بسیار دشوار میکند با اینحال و بر اساس گفته های مدیر این طرح خوشبختانه ما در این زمینه موفقیت هایی داشته ایم و توانسته آثار بسیار بلندتری بسازیم، برج خلیفه مثالی متفاوت اما قابل توجه در این زمینه است.

درنهایت آخرین مشکل موجود مسئله ی آب خواهد بود و با توجه به عدم امکان تولید آب برای مدتی طولانی و در حد یک سفر فضایی احتمالا بتوان این مقدار آب را با استفاده از اجرام آسمانی اطراف که بسیاری از آنها پر از آب یا مواد تشکیل دهنده ی آن هستند تامین کرد.

در نهایت آخرین سوال این خواهد بود که آیا اصولا میتوانیم چنین سفینه ای را ساخته و به ستاره ای دیگر سفر کنیم؟ پاسخ این سوال بسیار هیجان انگیز است چراکه بنظر میرسد ساخت چنین سفینه ای در سال های آینده ممکن خواهد بود هرچند هزینه ی ساخت آن به شدت سرسام آور بوده و مدت زمان ساخت آن نیز احتمالا بیش از 20 سال خواهد بود.

باید منتظر ماند و دید آیا در دوران حیات ما روزی شاهد تلاشی جهانی و یکپارچه برای چنین آرزوی زیبایی خواهیم بود یا نه.

منبع: universetoday

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. Mahdi 24 گفت:

    کامل و عالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *