مورد عجیب بیماری هاری

در میان تمام بیماری های موجود در زندگی انسانها و حیوانات هیچکدام به مانند هاری مخوف نیستند. هاری تقریبا تنها بیماری شناخته شده است که هیچ درمانی ندارد و در صورت عدم استفاده از واکسن نرخ مرگ و میر آن تقریبا صددرصد است.

هاری بیماری بسیار عجیب و البته کشنده است که دستگاه عصبی و مغز را درگیر میکند. برخلاف تصور عموم حیوانات هار (ناقل بیماری) خود قربانی این بیماری میشوند و معمولا پس از 5 روز از بین خواهند رفت.

یکی از دلایل تبدیل شدن هاری به یک بیماری افسانه ای تاثیرات و نشانه های عجیب آن است. عامل هاری میتواند تا حتی یک سال در عضله یا ستون فقرات باقی بماند و پس از آن نشانه های بیماری بروز میکند. با اینحال معمولا دریافت واکسن پیش از بروز نشانه ها میتواند موجب درمان شود اما اگر نشانه های بیماری ظاهر شوند مرگ حتمی است.

از تاثیرات عجیب و ترسناک هاری میتوان به توهم، عکس العمل بسیار شدید و خشن به نور و حرکت، تهاجمی شدن رفتار و البته ترس وحشتناک از آب را نام برد. ترس از آب و مایعات نشانه ای تاریخی از هاری است که در کتب تاریخی و کهن بسیاری به آن اشاره شده است. (یکی از اولین فیلم های ثبت شده از هاری مربوط به دوران پهلوی دوم و موسسه ی پاستور است).

بیمار مبتلا به هاری در انستیتو پاستور

مهم ترین راه انتقال بیماری هاری گازگرفتگی به وسیله ی حیوان هار است با اینحال در موارد بسیار معدودی گزارشاتی از انتقال بیماری به دلیل تنفس هوای غارهای پر از خفاش نیز دیده شده است چراکه خفاش یکی از اصلی ترین حیوانات ناقل است.

مورد عجیب هاری در سال 1991

زمان دقیق بروز نشانه های هاری همچنان مشخص نیست با اینحال در 31 سپتامبر 1991 و در جزایر قناری یکی از عجیب ترین این موارد به وقع پیوست. در این حادثه یک پسر 11 ساله که به همراه خانواده ی خود به این جزیره سفر کرده بودند در غاری به وسیله ی یک خفاش گزیده شد. بر اساس گزارشات پزشکی این شخص و خانواده اش پیش از ورود به جزیره واکسن هاری را دریافت کرده بودند.

پس از بستری شدن این پسر 11 ساله که هویتش هرگز فاش نشد، و تنها پس از 24 ساعت برای پزشکان بیمارستان مشخص شد که آنها با یک نوع عجیب از هاری درگیر هستند. نشانه های اصلی بیماری هاری که معمولا پس از چند روز یا هفته بروز میکنند به سرعت دیده شدند و رفتار پسرک به آب و مایعات شدیدا تهاجمی و آزار دهنده شد.

با اینحال اتفاقات بعدی موجب شد تا پزشکان به سرعت سازمان بهداشت جهانی را در جریان قرار دهند. پس از گذشت 30 ساعت از گزیدگی تمام بدن پسر 11 ساله شروع به سیاه شدن کرد به شکلی که به نظر میرسد پوست بدنش در حال فاسد شدن است. هرگونه تماس با بدن موجب بروز درد شدیدی میشد و درنهایت پس از 76 ساعت این پسر 11 ساله بر اثر بیماری عجیب و ناشناخته ای که شبیه به هاری بود از دنیا رفت.

با رسیدن مامورین سازمان بهداشت جهانی و اجازه ی خانواده پزشکان جسد پسرک را کالبد شکافی کردند و در کمال وحشت دریافتند که کبد، ریه، کلیه ها و بخشی از مغز به طور کامل تجزیه و از بین رفته بود.

تنها موضوع خوشحال کننده درمورد این بیماری ناشناخته این بود که هیچ مورد دیگری از آن تا به امروز گزارش نشده است و مسئولان جزیره تلاش کردند که ورود به این غار خاص را تا حد ممکن محدود کنند. با اینحال بررسی های سازمان بهداشت جهانی نشان میدهند که در 150 خفاش گرفته از این غار هیچ نشانه ی خاصی از وجود یک عامل بیماری زای ناشناخته یا هاری وجود نداشته است.

ماهیت ناشناخته ی این بیماری و ارتباط عجیب با فضا

در حالی که در گزارشات اولیه ی سازمان بهداشت جهانی مرگ این پسر به عنوان یکی از انواع ناشناخته ی هاری گزارش شده بود، با بررسی های دی ان ای احتمال ابتلا به هاری رد شد.

در سال 1988 فضانوردان ایستگاه میر شوروی از وجود نوع خاصی از قارچ و هاگ در ایستگاه فضایی گزارشی تهیه کردند. بر این اساس این قارچ ها منشا ناشناخته ای داشتند و به شدت به نور فرابنفش حساس بوده و به سرعت رشد میکردند. نمونه هایی از این قارچ به زمین فرستاده شد و در بررسی ها مشخص شد که این قارچ عجیب از پلاستیک، فلزات و حتی شیشه تغذیه میکند و منشا کاملا ناشناخته ای دارد.

مورد عجیب بیماری هاری

شدت تخریب به وسیله ی این قارچ ها به حدی بود که احتمال از بین بردن بخش هایی از ایستگاه فضایی میر به وسیله ی آن کاملا محتمل بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده بین دی ان ای این قارچ ها و بیماری هاری جزیره ی قناری تشابهی 95 درصدی وجود دارد. و با وجود اینکه تنها یک مورد مرگ از این بیماری عجیب گزارش شده است اما منشا قارچ های فضایی و بیماری هاری ناشناخته ی جزیره ی قناری همچنان نامعلوم است.

مورد عجیب بیماری هاری

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

3 پاسخ

 1. مهدی گفت:

  جالب بود.
  خوشحالم که بعد از مدت‌ها دوباره مطلب جدیدی روی سایت قرار گرفت

 2. الهام گفت:

  سلام خیلی منتظر بودیم و واقعا خوشحالم که دوباره مقاله گذاشتید

 3. محمد گفت:

  خوش برگشتی فردین خان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *