خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

کرت کوبین یکی از نام آشنا ترین و افسانه ای ترین نوابغ موسیقی تاریخ است. در زمان اوج کار و فعالیتش کرت کوبین تبدیل به چهره ای جهانی و بسیار مشهور شده بود که هم ترازی نداشت. کرت کوبین در اوج شهرت و در سن 27 سالگی خودکشی کرد، مسئله ای که بسیاری آنرا یک توطئه میدانند. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

درتاریخ 8 آوریل 1994 جسد کرت کوبین در خانه ی شخصی خودش درحالی که روی زمین دراز کشیده بود و یک اسلحه روی سینه اش قرار داشت بوسیله ی “گری اسمیت” نصاب تجهیزات امنیتی ساختمان پیدا شد. علت مرگ شلیک به سر اعلام شد. با انتشار خبر خودکشی کرت کوبین موج بسیار بسیار عظیمی از احساسات جهانی سرازیر شد. در بسیاری از کشورها هزاران نفر با شمع در خیابان ها حاضر شدند و عده ای در اوج خشم اقدام به سوزاندن عکس و تصاویر کوبین کردند چراکه او را برای این خودکشی سرزنش کرده و کوبین را شخصی خودخواه مینامیدند که دنیا از موسیقی خود محروم کرد.

کرت کوبین شخصیتی بسیار حساس و متفاوت داشت و علاوه بر اعتیاد به هروئین بارها به دلیل افسردگی شدید بستری شده بود. وجود چنین مسائلی باعث شد که مسئله ی خودکشی کوبین با توجه به پیش زمینه ی قبلی و همچنین وجود یک نامه ی خودکشی به سرعت تایید شود و پلیس به سرعت پرونده را مختومه اعلام کند. با این حال مرگ کوبین آنگونه که تصور میشود هم ساده نبود و مسائل عجیبی در این میان وجود دارد که موجب شده بسیاری علت مرگ کوبین را یک توطئه ی بزرگ خانوادگی بدانند.

– اثر انگشتی روی اسلحه نبود

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

پس از بررسی و ثبت تمام اطلاعات موجود در صحنه ی مرگ کوبین مشخص شد که هیچ اثر انگشتی روی اسلحه وجود ندارد. در واقع نه تنها اثر انگشت کرت کوبین روی اسلحه وجود نداشت بلکه اینگونه به نظر میرسید که این اسلحه به دقت پاک شده است. در صحنه ی مرگ کوبین دست چپ خود را روی اسلحه داشت و طبیعی بود که به علت فشار بدنه پیش از شلیک اثر انگشت خود کوبین روی آن ثبت شود که اینگونه نبود. مسئله ی عجیب دیگر این بود که سه گلوله دیگر در اسلحه قرار داشت. در تقریبا تمام موارد خودکشی برنامه ریزی شده فرد تنها یک گلوله را در اسلحه قرار میدهد. تا به امروز هیچ اثباتی دقیقی از اینکه کوبین گلوله را شلیک کرده باشد وجود ندارد.

– مقادیر زیاد هروئین در خون

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

مقدار هروئین و مواد مخدر یافت شده در خون کرت کوبین به حدی بالا بوده که به نظر میرسد او حتی توان حرکت کردن را نیز نداشته چه برسد به شلیک اسلحه. درواقع این موضوع همواره مطرح بوده که پیش از شلیک گلوله کوبین به دلیل مصرف دوز بالا مرده بود. یکی از پزشکانی که در تشریح جسد کوبین شرکت داشته این موضوع مطرح کرده که فاصله ی مرگ تا شلیک گلوله به سر کوبین چندین دقیقه بوده و در واقع کوبین به دلیل مصرف بیش از حد هروئین و پیش از شلیک گلوله مرده بود. با اینحال پزشک دیگری بنام دکتر “کالین بروئر” معتقد است که حتی با این میزان دوز هروئین نیز این امکان وجود داشته که او خودش از اسلحه استفاده کرده باشد.

نامه ی خودکشی

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

نامه ی به جای مانده از کوبین در کنار جسدش تا به امروز هزاران بار بررسی شده است و بسیاری معتقدند که این نامه بیش از اندازه دقیق و مرتب است که یک نامه ی خودکشی باشد. به علاوه به شکل عجیبی تقریبا تا چهار خط انتهایی هیچگونه اشاره ای به خودکشی وجود ندارد. در این نامه تا پیش از این چهار خط کرت کوبین درمورد بودا و خصوصا عشق خود به موسیقی نوشته است اما این موضوع را عنوان کرده که دیگر علاقه ای به اجرای زنده و کنسرت ندارد. به عقیده ی بسیاری این نامه در واقع به این دلیل نوشته شده است که او قصد داشته از گروه “نیروانا” خارج شود.

از دیگر مسائل جالب در این زمینه میتوان به این نکته اشاره کرد که بسیاری پس از بررسی این نامه اعلام کرده اند که چهار خط انتهایی دست خط شخص دیگری است. این نامه تا به امروز بیش از 300 هزار مرتبه به گروه های خط شناسی متفاوتی سپرده شده است و تقریبا 60% اعلام کرده اند که 4 خط انتهایی متعلق به کوبین نیست.

– استفاده از کارت اعتباری

با وجود اینکه جسد کرت کوبین در روز هشتم پیدا شد بررسی ها نشان میداد که او در روز پنجم ماه مرده است. با اینحال بعدها مشخص شد که در روز ششم و در ساعات اولیه صبح دو مرتبه از کارت اعتباری او استفاده شده بود. این کارت اعتباری هرگز پیدا نشد و شخصی که از آن استفاده کرده بود نیز هرگز مشخص نشد. در بررسی های محل مرگ نکته ی دیگری نیز وجود داشت که باعث شد بسیاری به قتل کوبین اطمینان حاصل کنند. در زیرسیگاری که مورد استفاده قرار گرفته بود نوع دیگری از ته سیگار نیز وجود داشت. کوبین هرگز سیگاری از انواع دیگر نمیکشید اما در منزل او 3 ته سیگار دیگر پیدا شد که به نظر میرسد مربوط به شخصی باشد که حداقل دو روز پیش از پیدا شدن جسد کوبین در محل حضور داشته.

– طلاق از همسر

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

“تام گرنت” کارگاه خصوصی و وکیل بازنشسته ای بود که بوسیله ی همسر کرت کوبین “کورتنی لاو” سال ها قبل و زمانی که کوبین در بیمارستان بستری بود استخدام شد. پس از مرگ کوبین تام گرنت در نامه ای به وکیل خانوادگی خانواده ی کوبین یعنی “رزماری کرول” عنوان کرده بود که کوبین مدتی قبل به او گفته بود که قصد دارد از همسرش جدا شود. این مسئله پس از بررسی های بیشتر اثبات شد چراکه نکات بسیاری بیانگر این موضوع بودند که کوبین قصد جدایی داشته.

در صورت جدایی این دو از هم بحث مالی بسیار پیچیده ای ایجاد میشد و مسائل دیگری وجود داشتند. همسر کورت کوبین تا به امروز درمورد این مسئله صحبتی نکرده ست و بسیاری معتقدند همین عدم صحبت نشانی قاطع بر این نکته است که کوبین قصد جدایی از او را داشته اما اینکه خود کورتنی لاو در مرگ همسرش دست داشته باشد موضوعی است که هرگز رسانه ای نشد اما با توجه به مدارک موجود و اظهارات بسیاری از افراد بنظر میرسد یکی از اشخاص اصلی درمرگ کوبین همسرش بوده است.

– مصاحبه و مرگ “ال دوث”

یکی از عجیبترین موضوعاتی که پیرامون مرگ کرت کوبین وجود دارد مصاحبه ای است که مدتی پس از مرگ کوبین منتشر شد. “الدون هوک” با نام مستعار “ال دوث” رهبر یک گروه راک شکسته خورده بود که مدتی با کرت کوبین دوستی داشت. ال دوث در یک مصاحبه ی تلویزیونی با یک شبکه ی انگلیسی مدعی شد که همسر کوبین کورتنی لاو به او پیشنهاد 50 هزار دلار را داده بود به شرطی که کوبین را به شلیک گلوله به سرش به قتل برساند. بررسی های بعدی تام گرنت نشان میداد که این پیشنهاد قطعا انجام شده بود و حداقل 5 نفر شاهد این ماجرا بوده اند. به شکل عجیبی و تنها دو هفته پس از این مصاحبه جسد “اد دوث” در کوپه ی یک قطار پیدا شد. بسیاری معتقدند که کورتنی لاو با قتل کوبین و برنامه ریزی های پس از آن توانست از زیر این ماجرا شانه خالی کند. (همراه با زیرنویس)

– تام گرنت

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

تام گرنت مهم ترین شخصی بود که در پرونده ی مرگ کرت کوبین فعالیت میکرد. نکته ی جالب اینجاست که گرنت را کورتنی لاو همسر کوبین استخدام کرده بود و همین شخص در نهایت همسر کوبین را به قتل او متهم کرد، مسئله ای که هرچند هرگز ثابت نشد اما مدارک بسیار قدرتمندی درمورد آن وجود دارد. تام گرنت بارها عنوان کرده است که کورتنی لاو عامل اصلی مرگ کوبین بوده است که علت این ماجرا تصمیم جدایی کوبین و ثبت ثروت هنگفتش به نام شخص دیگری بوده است.

– مایکل دویت

تام گرنت به عنوان قوی ترین و مهم ترین شخص در بررسی و پیگیری مرگ کرت کوبین این مطلب را عنوان کرده که کورتنی لاو با همکاری پرستار بچه ی آنها  “مایکل دویت” اقدام به قتل کرت کوبین کرده اند. این موضوع موجب کنجکاوی اف بی آی نیز شد و بررسی های دقیق نشان میدادند که کورتنی لاو و دویت هردو چیزی را از پلیس و گرنت پنهان میکردند. تام گرنت عنوان کرده که در همان اولین مرتبه صحبت با دویت به این نکته پی بردم که او چیزی را پنهان میکند. مایکل دویت سه سال پس از مرگ کوبین به مکزیک رفت و در همانجا ساکن شد.

– عدم شکایت

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

خودکشی یا قتل؟ مرگ مرموز کرت کوبین

با وجود اینکه تام گرنت، کورتنی لاو و مایکل دویت را بارها به قتل کرت کوبین متهم کرد اما این دو هرگز از گرنت شکایت نکردند. مسئله ای که برای بسیاری این معنا را دارد که لاو و دویت از دخالت دوباره پلیس در این ماجرا وحشت داشتند. متاسفانه تنها 2 هفته پس از مرگ کوبین پلیس مورد او را خودکشی اعلام کرد (یکی از دلایل این مسئله احساسات عمومی و مسئله خشم مردم در این زمینه بود).

تام گرنت تا سال 1996 5 مرتبه این دو شخص را به قتل کوبین متهم کرد و هربار با سکوت آنها مواجه شد. با اینحال و با وجود تلاش های بسیار گرنت و وکیل خانوادگی آنها پرونده ی مرگ کرت کوبین هرگز برای بار دیگر به وسیله ی اف بی ای بررسی نشد.

درحال حاضر نیز کورتنی لاو و تنها فرزند او و کرت کوبین “فرانسیس” در حالی که عموما به شکلی آرام و ساکت زندگی میکنند گاه و بیگاه مورد سوالاتی در این زمینه قرار میگیرند.

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *