موج انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک

در سال 2013 شهاب‌سنگ چلیابینسک با عبور از جو زمین توانست خود را به بخشی از روسیه برساند تا یکبار دیگر هشداری به زمینیان باشد. با سایت علوم اسپاینس همراه شوید.

در 15 فوریه 2013 و در ساعت 9:20 یک شهاب سنگ حدودا 20 متری با سرعتی معادل 60000 کیلومتر بر ساعت وارد جو زمین شد. شهاب‌سنگ چلیابینسک در ناحیه ی اورال جنوبی در روسیه به سرعت خودنمایی کرد به شکلی که از خورشید فروزان تر شد و تا 100 کیلومتری قابل مشاهده بود و بسیاری حتی از فاصله ی زیاد حرارت حاصل از سوختن آنرا حس کرده بودند.

با توجه به سرعت بسیار بالا و زاویه ی ورود به جو این شی آسمانی در ارتفاع 29.7 کیلومتری از سطح زمین منفجر شد، این انفجار موجب رها شدن مقادیر بسیار زیادی انرژی در آسمان شد و موج حاصل از انفجار تا صدها کیلومتر را درنوردید، بر اساس بررسی ها نیروی این انفجار معادل چیزی بین 26-33 برابر انفجار اتمی هیروشیما بوده و انفجار آن در ارتفاع زیاد موجب کاهش بسیار زیاد تخریب و نیرو شد.

موج انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک

موج انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک

شهاب‌سنگ چلیابینسک با توجه به زاویه ی حرکتی خود تا پیش از ورود به جو زمین مشاهده نشده بود و انفجار آن موجب آسیب دیدگی بیش از 1500 نفر و آسیب دیدن هزاران ساختمان شد که البته این آسیب دیدگی ها بیش از هرچیز مربوط به موج انفجار و شکسته شدن شیشه ها بودند.

شهاب‌سنگ چلیابینسک پس از انفجار تونگاسکا در سال 1908 بزرگترین انفجار ثبت شده از یک شهاب سنگ بود که بر اساس محاسبات وزنی بیش از برج ایفل نیز داشته و تمام این نیرو تنها از یک سنگ 20 متری رها شده بود.

درنهایت پس از انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک تعداد بسیار زیادی از تکه های کوچک این شهاب در نقاط مختلفی کشف شد که نشان میدادند جنس این شهاب سنگ از فلز و سنگ بوده و محققان دانشگاه اورال توانستند صدها نمونه ی کوچک از شهاب‌سنگ چلیابینسک را از نقاط مختلفی کشف کنند که جالبترین آنها مربوط به سنگی حدود 6 متری در سطح یکی از دریاچه های یخ زده بود.

این حادثه یکبار دیگر نشان داد که با وجود اینکه احتمال ورود یک شهاب سنگ بزرگ به زمین کم است اما این موضوع یک داستان تخیلی نیست و میتواند به سادگی همه را غافلگیر کرده و نابودی عظیمی با خود به همراه بیاورد.

شهاب‌سنگ چلیابینسک از کجا آمده بود؟

بر اساس مسیر ورود و جنس این شهاب سنگ بررسی ها نشان میدهند که احتمالا شهاب‌سنگ چلیابینسک از کمربند بین مریخ و مشتری جدا شده است و این موضوع از یک لحاظ بسیار با اهمیت است چراکه امکان دنبال کردن سنگ های جدا شده از این کمربند وجود ندارد و این احتمال وجود دارد که هرلحظه شاهد برخورد یک شهاب سنگ بزرگ به زمین باشیم چراکه تعداد بسیار زیادی از اجسام بین مریخ و مشتری تا ده ها کیلومتر وسعت دارند که میتوانند به راحتی یک فاجعه را رقم بزنند.

در کلیپ زیر میتوان قدرت موج انفجار ناشی از انفجار این شهاب سنگ را مشاهده کرد

scpience

علاقه مند به علوم مختلف...موسس سایت wonder237.ir سابق. (( کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب اسپاینس تنها با کسب مجوز از سایت امکان پذیر است. ذکر نام سایت الزامی است. ))

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

8 پاسخ

 1. dr گفت:

  سایت شده مرکز اخترشناسی. چلیا چه اسم خنده داری..

 2. Ali گفت:

  از دارک وب بذار باو این مزخرفات چیه

 3. tina گفت:

  عالی بود

 4. هاتف گفت:

  high way killers
  موضوع خوبیه برای شما.

 5. elham گفت:

  خیلی خوب مچکرم

 1. 2019-02-01

  […] و بسته شدن مسیر رودخانه است. من معتقد هستم که برخورد یک شهاب سنگ موجب این حادثه شده […]

 2. 2019-02-12

  […] ها بر فراز سیبری و بروز حوادثی مانند انفجار تونگوسکا و چلیابینسک و به طور کلی عدم برخورد شهاب ها و سنگهای عظیم به زمین در […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *